Ο Κόρι Τζόζεφ

Αν και βρέθηκε να χάνει έως και με 13 πόντους στην αρχή ο Καναδάς πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο με 82-60 επί της Σενεγάλης, για τον ‘Η όμιλο της Α’ φάσης.

Πλέον η ομάδα του Νικ Νερς θα διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32 όπου πλην της Σενεγάλης θα έχει στον όμιλό της, τη Γερμανία και την Ιορδανία.

Η Σενεγάλη έκανε τρίτη ήττα, παρά το καλό της ξεκίνημα και την προσπάθεια του Μουχάμαντ Φαγέ.

Ο Μουχάμαντ Φαγέ

Οι πρώτοι 15 πόντοι του αγώνα, μπήκαν από πρώην παίκτες ελληνικών ομάδων, καθώς ο Μουχάμαντ Φαγέ πέτυχε τους οκτώ πρώτους της Σενεγάλης και οι Μπιρτς-Γουίλτζερ τους πρώτους επτά του Καναδά!

Ο Φαγέ μάλιστα, πέτυχε 12 πόντους με 3/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, όπου η Σενεγάλη προηγήθηκε με 22-11!

Δείτε τον Μουχάμαντ Φαγέ εν δράσει στην πρώτη περίοδο:

Ο Καναδάς αντέδρασε και με ηγέτη των νέο παίκτη των Σακραμέντο Κινγκς, Κόρι Τζόζεφ ανέτερεψε γρήγορα την κατάσταση και προηγήθηκε με 31-28 στο 16:00 με καλάθι του Κέβιν Πάνγκος, πριν λήξει το ημίχρονο με 33-32.

Δείτε ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Κεμ Μπιρτς λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο:

Ο Τζόζεφ συνέχισε ακόμα πιο… ζεστός και οι Καναδοί έκαναν τη διαφορά που έψαχναν στην τρίτη περίοδο, κι ενώ η Σενεγάλη με τις λίγες λύσεις, δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Άλλωστε ο Καναδάς είναι πολύ πιο ποιοτική ομάδα, με βάθος στον πάγκο, απλά στάθηκε άτυχος που έπεσε σε όμιλο με τις πανίσχυρες φέτος Αυστραλία και Λιθουανία που βλέπουν το… βάθρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.