Το Μαυροβούνιο απείλησε σοβαρά τη Βραζιλία με την πρώτη της ήττα, όμως πάλι η εμπειρία μίλησε στο κρίσιμο σημείο κι η ομάδα του Πέτροβιτς νίκησε με 84-73 για να περάσει αήττητη στη Β’ φάση με 3-0 και σοβαρό πλεονέκτημα για την οκτάδα!

Με τέσσερα λεπτά για τη λήξη του αγώνα το Μαυροβούνιο μείωσε στον πόντο, 73-72 κι είχε το μομέντουμ του αγώνα.

Είχε τρέξει 14-0 σερί με ηγέτη τον Αμερικανό Ντέρεκ Νίνταμ και ήταν “καυτό” με τέσσερα τρίποντα σε αυτό το διάστημα, δύο από τον Νίνταμ κι από ένα των Ντούμπλιεβιτς-Πόποβιτς.

Ο Ντέρεκ Νίνταμ

Ο Μπαρμπόσα όμως στην αρχή και μετά ο Βαρεζάο με τον Μαρκίνιος είχαν το μυαλό και την εμπειρία να χτυπήσουν τη στιγμή που έπρεπε κι έκοψαν τα όνειρα των Μαυροβούνιων, αλλά είναι η αλήθεια και τα …δικά μας αφού θα μάς ήταν βολική για τη Β’ φάση μια ήττα των Βραζιλιάνων.

Το 7-0 σερί έκανε το σκορ 80-72 και ήλθε το τελικό 84-73 να σφραγίσει την αήττητη πρόκριση των Βραζιλιάνων στους “16”!

Η Βραζιλία βρέθηκε πίσω στην Α’ περίοδο (19-20), αλλά ο Μαρκίνιος με τον Άλεξ Γκαρσία τη βοήθησαν να πάρει τα ηνία για το 43-38 του ημιχρόνου.

Δείτε ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου Ντίντι Λουζάντα

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας πέτυχε 7 από τους 16 πόντους του στην τρίτη περίοδο, όπου η ομάδα του Αλεκσάντερ Πέτροβιτς έχτισε διαφορά που έφτασε στους 15 πόντους. 56-41 στο 25:13 και 64-49 λίγο αργότερα πριν λήξει το δεκάλεπτο στο 66-54.

Όλα αυτά μέχρι το 33:00 (73-58) πριν αρχίσει το σερί των Μαυροβούνιων που μείωσαν στο 73-72 και δώσουν άλλη πνοή στον αγώνα. Ωστόσο όπως προαναφέραμε, η Βραζιλία είναι πολύπειρη ομάδα, βρήκε τρόποντο να αντιδράσει και να νικήσει τελικά και με δηήφια διαφορά, με επιμέρους σκορ 11-1 στα τέσσερα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73.