Τάισον Κάρτερ

Η Λάρισα (1-2) προηγήθηκε με 15 πόντους στο ξεκίνημα, όμως το Λαύριο (2-1) αντέδρασε και έφυγε με τη νίκη (75-66) από το κλειστό της Νεάπολης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας:

Με τους Χάντσον και Ζάρα να πετυχαίνουν 5 πόντους ο καθένας, η Λάρισα ξεκίνησε τον αγώνα με 10-0 και ο Χρήστος Σερέλης αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ 2,5 λεπτά μετά το τζάμπολ!

Το εκπληκτικό ξεκίνημα της Λάρισας συνεχίστηκε (17-2 στο 5′), όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο “καυτός” Γερομιχαλός (9π. στην 1η περίοδο) που μείωσε σε 20-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το Λαύριο προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21-22 στο 14′, κάνοντας ένα επιμέρους 4-20, με τους Περσίδη και Αμίνου να αναλαμβάνουν δράση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-35 υπέρ της Λάρισας, χάρη στο ξέσπασμα του Θριτ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με τη Λάρισα να διατηρεί μία μικρή διαφορά, αλλά το Λαύριο να παραμένει σε απόσταση… αναπνοής (50-48 στο 27′). Ο “καυτός” Χάντσον (20π.) ευστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου και διαμόρφωσε το 57-50 στο 30′.

Το Λαύριο ήταν εντυπωσιακό στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους 25-9 έφτασε στη νίκη με 75-66, με τους Μουράτο (9π., 8ασ.), Κάρτερ (19π., τους 17 στο δεύτερο ημίχρονο) και Γερομιχαλό (13π., 6ρ., 5ασ.) να οδηγούν την ομάδα του Σερέλη στη νίκη.

Πλέον, το Λαύριο ταξιδεύει στη Μάλαγα για να αντιμετωπίσει την Ουνικάχα του Φώτη Κατσικάρη (20/10, 21:30) για τη 2η αγωνιστική του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75