Η Νιγηρία έφτασε κοντά στη νίκη, ωστόσο, η εμπειρία και η κλάση του Αντρέι Βοροντσέβιτς κράτησαν “ζωνταντή” της Ρωσία σε ματς-ντέρμπι για τον Β’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, κι η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς επικράτησε με 82-77!

Η Νιγηρία βρέθηκε στο +8 (68-60) με 06:27 για το τέλος και εκεί που έμοιαζαν όλα χαμένα, ανέλαβε δράση ο Βοροντσέβιτς. Πέτυχε 9 από τους 14 πόντους του, έδωσε μια ασίστ για τρίποντο, έκανε κλέψιμο και πήρε και το καθοριστικό φάουλ στα 13 δεύτερα, όπου με βολές έκανε το 79-75.

Η Νιγηρία πλήρωσε την αδυναμία της στις ειδικές καταστάσεις στο τέλος, πήγε μόνο σε ατομικές προσπάθειες κι έχασε ένα ματς που έως το 35:00 έμοιαζε δικό της!

Η εξέλιξη:

Η Ρωσία μπήκε πιο καλά στον αγώνα και με ζεστό τον Μιχαήλ Κουλάγκιν από την περίμετρο πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα. Πήγε στο 18-7 με 3:27 για την Α’ περίοδο (18-13) με τον γκαρντ της ΤΣΣΚΑ να έχει ήδη τρία τρίποντα.

Δείτε τα στο παρακάτω video:

Έκλεισε δε το 20άλεπτο με 4/7 (12π.), αλλά η Νιγηρία δεν άφησε τους Ρώσους και μείωσε την απόσταση στο σκορ. Κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό ροκάνισε τη διαφορά κι έφτασε στο 34-32 με 4:34 για το ημίχρονο που έληξε με 40-35 για τους Ρώσους.

Οι παίκτες του Άλεξ Νουόρα επιστράτευσαν περισσότερη δύναμη στο δεύτερο ημίχρονο. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα, δεν επέτρεψαν ελεύθερα μακρινά σουτ και με ηγέτη τον Τζος Οκόγιε έφεραν τον αγώνα στα ίσια.

Μάλιστα ο πρώτος σκόρερ της Νιγηρίας ισοφάρισε στο 30:00 με 3/3 βολές σε 58-58, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση.

Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση στην τελευταία περίοδο όταν οι Νιγηριανοί προηγήθηκαν με διαφορά οκτώ πόντων, 68-60 με 06:27 για το φινάλε.

Οι Αφρικανοί είχαν πια αυτοπεποίθηση, όπως θα δείτε και και από το step back τρίποντο του Βίνσεντ που έκανε το 66-60!

Στο φινάλε όμως, το μπάσκετ… είναι διαφορετικό σπορ. Μιλάει η εμπειρία, η γνώση και η ψυχραιμία στις ειδικές καταστάσεις, για αυτό και οι Ρώσοι έκαναν 22-9 στα έξι τελευταία λεπτά με ηγέτη τον Βοροντσέβιτς, όπως προαναφέραμε.

Η Νιγηρία πλήρωσε και την άσφαιρη γραμμή ψηλών της, αφού ο Ίκε Ντιόγου έμεινε άποντος, όπως και ο Έκπε Ούντο που έπαιξε μόλις 14 λεπτά, ενώ ο Μάικλ Έρικ, για άγνωστολ όγο, δεν αγωνίστηκε καθόλου…

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58, 82-77.

Την παρουσίαση των αντιπάλων της στην Α’ φάση

Την παρουσίαση των ομάδων όλων των ομίλων.