Μακάμπι-Ζαλγκίρις

Με μπροστάρη τον Ντέρικ Γουίλιαμς, ο οποίος δεν κατέγραψε ούτε ένα λάθος σε 33:08 λεπτά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε 76-62 της Ζαλγκίρις.

Στο 4-2 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον Γουίλιαμς να καταγράφει 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις του Γιούρι Ζντοβτς παρέμεινε στην “ουρά” της βαθμολογίας της Euroleague, με ένα ολοστρόγγυλο κουλούρι πλάι στη στήλη “Νίκες”, σε 6 αγωνιστικές.

Τρίτη διαδοχική νίκη για τη Μακάμπι, η οποία ανεβαίνει αργά και σταθερά.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο, εν τέλει, ανήκε στη Ζαλγκίρις, αφού το 14-2 της Μακάμπι μετατράπηκε σε 16-20!

Σε αυτό το διάστημα ο Αρτούρας Μιλάκνις “οργίασε” με 3/3 τρίποντα και 11 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο αφυπνίστηκε ο Γουίλιαμς και με τη συνδρομή του Άντε Ζίζιτς, η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήρε τα ηνία.

Μόλις 10 πόντους έβαλε η Ζαλγκίρις στην “καυτή”, όπως πάντα, “Menora Mivtachim Arena”.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι είχε σταθερά το προβάδισμα, με διαφορά άνω των 10 πόντων.

Δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια. Τουναντίον η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων άγγιξε τους 20 πόντους. Ο Ζντοβτς δεν ήξερε πώς να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Το 69-50 κατέβηκε στο 72-62, χάρη στο 5ο τρίποντο του πρώτου σκόρερ των φιλοξενούμενων Μιλάκνις (5/9 τρίποντα και 17 πόντοι).

Απέμεναν, όμως, μόλις 02:17, επομένως χρειαζόταν ένα μικρό “θαύμα” για να γυρίσει αυτό το ματς.

Τζέιμς Νάναλι (κι αυτός σπουδαίο παιχνίδι με 15 πόντους) και Άντε Ζίζιτς (14π. 9ρ.) σημείωσαν τα τελευταία καλάθια, διαμορφώνοντας το τελικό 76-62.

Πολύτιμη συμβολή, πίσω από τον Γουίλιαμς, είχε ο Κίναν Έβανς των 13 πόντων (4/4 δίποντα) και των 4 ασίστ.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, όταν σίγησε ο Μιλάκνις και με τον Μάντας Καλνιέτις να πραγματοποιεί τραγική εμφάνιση, μόνο ο Τζος Νέμπο διασώθηκε χάρη στους 10 πόντους και, κυρίως, τα 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62.