Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο τέλος αλλά νίκησε με 87-83 τη μαχητική Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Χασάν Μάρτιν απουσίασε λόγω του προβλήματος στα γόνατα, όμως ο Κώστας Παπανικολάου, όχι απλά αγωνίστηκε, αλλά ήταν ο κορυφαίος παίκτης των “ερυθρολεύκων” στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε και τους 12 πόντους του.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 4-2 και υποδέχεται την Πέμπτη (28/10, 21:00) τη Φενέρμπαχτσε για την 7η αγωνιστική.

Η Άλμπα έπεσε στο 2-4. Η γερμανική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους Μάρκους Έρικσον, Μπεν Λάμερς και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον φορμαρισμένο και ανώτερο ποιοτικά, Ολυμπιακό, αν και πάλεψε μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (27-17) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-19), έφτασε μέχρι το +16 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (45-29) για να μειώσει η Άλμπα στους 10 στο τέλος του ημιχρόνου (52-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συντήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, παίρνοντας βοήθεια από πολλούς παίκτες και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με +12 (71-59).

Στην τελευταία περίοδο, η Άλμπα μείωσε στους 3 πόντους (80-77 στο 38′) και προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή.

Ο Ζαν Σαρλ έκανε το 82-77, ο Όσκαρ Ντα Σίλβα το 82-79, ο Ντόρσεϊ έβαλε 2/2 βολές (84-79), ο Ντα Σίλβα (17π.) έκανε το 84-81, ο ψύχραιμος Ντόρσεϊ έβαλε ξανά 2/2 βολές (86-81), το ίδιο και ο Ζούσμαν (86-83), ενώ ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το τελικό 87-83 με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 52-42, 71-59, 87-83