Ζενίτ

Η πρωτοπόρος της VTB League, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (12-1) πήρε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν (9-6), της οποίας επικράτησε με 90-85.

Η Ζενίτ βρίσκεται σε εξαιρετικό… φεγγάρι και φρόντισε να το δείξει για ακόμα έναν αγώνα, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε 35 (!) πόντους, έχοντας μία διαφορά της τάξεως των 13 πόντων (35-22).

Ωστόσο, η Λόκο δεν τα παράτησε έτσι εύκολα, καθώς μέσα από την πολύ σκληρή της άμυνα κατάφερε να κόψει τον τρελό ρυθμό της Ζενίτ και να μειώσει στους 6 πόντους (48-42) στην ανάπαυλα.

Βέβαια, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν θα άφηνε αυτό το παιχνίδι να της φύγει μέσα από τα χέρια. Μπορεί η διαφορά στο σκορ να μην ξέφυγε, αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διατηρήσουν μία σημαντική απόσταση από την Λοκομοτίβ.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 71-63, με τον Γουίλ Τόμας (30π., 11ρ.) να έχει κάνει ένα τρομερό παιχνίδι. Μπορεί ο Αμερικανός να μην ήταν το ίδιο ενεργός και στην τέταρτη περίοδο, αλλά είχε βάλει από πριν την υπογραφή του στην αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφερε η Λοκομοτίβ ήταν να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους (90-85).

Καλή εμφάνιση από την πλευρά των νικητών πραγματοποίησαν και οι Ρίβερς (16π.), Πάνγκος (13π., 5ασ.), Μπάρον (12π.)

Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Τζόρνταν Κρόφορντ, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 35-22, 48-42, 71-63, 90-85