Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας βρήκε μεγάλη αντίσταση από τον Ιωνικό, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 82-72, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, από την πρώτη περίοδο, όπου σημείωσε 12 πόντους, ο Προμηθέας Πάτρας μπορεί να είχε το προβάδισμα, αλλά σημαντική διαφορά κατάφερε να πάρει μόνο στην τέταρτη περίοδο, αλλά και τότε οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Από την άλλη, ο Ιωνικός δεν βρήκε σκορ στην επίθεση για να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Μάκη Γιατρά. Μάλιστα, ο Χουγκάζ, ο οποίος προερχόταν από το εκπληκτικό του παιχνίδι με 7/7 τρίποντα, σημείωσε τους πρώτους πόντους, 2:37 πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Βέβαια, το έργο της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν πάρα πολύ δύσκολο, μιας και το ροτέισιον ήταν μειωμένο, με τον Έλληνα τεχνικό να χρησιμοποιεί μόλις 8 παίκτες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή του αγώνα ο Προμηθέας θέλησε να τρέξει στο παρκέ και να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του. Αγραβάνης, Αγκμπελίς και Γκραντ προσέφεραν πλούσιο θέαμα με τρία όμορφα καρφώματα.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-20, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να τα παρατούν, καθώς στη συνέχεια κατάφεραν να παραμείνουν στο… κυνήγι του σκορ. Παρά το γεγονός ότι οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 40-31, ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ιωνικός μείωσε και έκλεισε το πρώτο μισό στο -5 (42-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ιωνικό να πατά καλύτερα στο παρκέ και με τον Χόλογουελ μπόρεσε να παραμείνει αρκετά κοντά στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν επέτρεψαν στον Ιωνικό να “πιστέψει” ότι μπορεί να κυνηγήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 62-56.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης στην τέταρτη περίοδο συνέχισε να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι και να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους. Μαζί με τον Αγκμπελίς (10 π., 6 ριμπ., 4 μπλοκ) διατήρησε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από το +15 (74-59) που βρέθηκε να προηγείται ο Προμηθέας, έκαναν την τελευταία απόπειρά τους για να πάρουν ό,τι περισσότερο μπορούσαν από τον αγώνα. Ωστόσο, ο χρόνος ήταν πολύ λίγος και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72