Είχε συνηθίσει στα “θρίλερ” τον τελευταίο καιρό η ΑΕΚ στη Stoiximan Basket League, απέναντι σε ομάδες της Θεσσαλονίκης και το έζησε ξανά με αντίπαλο τον Άρη το Σάββατο, τον οποίο νίκησε με 73-68 στο Nick Galis Hall.

Μολονότι προηγήθηκε με 70-59 με 2,5 λεπτά για το τέλος, η ΑΕΚ επέτρεψε στον Άρη να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη.

Η ομάδα του Καμπερίδη μείωσε 66-70 κι όταν ο Τσάλμερς, κορυφαίος του Άρη, πήγε στο λέι απ για να φέρει τη διασφορά στο καλάθι, ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε το ένα από τα δύο κοψίματά του.

Έστω και με τις βολές στο τέλος, η ομάδα του Παπαθεοδώρου κράτησε το προβάδισμα που ‘χε από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης μέσχρι το φινάλε και βελτώισε το ρεκόρ της σε 14-4, ενώ ο Άρης έπεσε στο 6-12.

Ο Λοτζέσκι πέτυχε 16 πόντους για τη νικήτρια και ο Μέικον 11, σε ένα ματς που είχε πλουραλισμό, ενώ επέστρεψαν μετά τον Γκίκα και οι Ζήσης-Γιάνκοβιτς.

Ο Μάριο Τσάλμερς ήταν κορυφαίος του Άρη (16π., 3 κλεψίματα).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παρκέ, όταν προηγήθηκε με 13-6, αλλά η ΑΕΚ απάντησε σύντομα.

Βρήκε λίγο ρυθμό, ασχολήθηκε περισσότερο με την άμυνά της κι έκανε 8-0 σε δύο λεπτά για να προσπεράσει 14-13 και 18-15 στο δεκάλεπτο.

Ο Μάριο Τσάλμερς και το μακρινό σουτ, κράτησαν την ομάδα του Καμπερίδη κοντά στο σκορ, μαζί με τα επιθετικά ριμπάουντ.

Μάλιστα ο Άρης μείωσε έως τους 2 πόντους, 27-29, πριν τελειώσει η ΑΕΚ με 5 πόντους του Μέικον για το προβάδισμα 34-27 του ημιχρόνου.

Δείτε τα τρίποντα με τα οποία ο Άρης πλησίασε στους δύο πόντους, 27-29 σχεδόν ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και την, επίσης τρίποντη, απάντηση από τον Μέικον:

Ήταν ένα κακό πρώτο μέρος, με πολλά λάθη (12-9!) κι έμφαση στην αμυντική προσπάθεια.

Ο Άρης πάντως ούτε στο δεύτερο μισό μπορούσε να λύσει το πρόβλημα του σκορ από το ζηγραφιστό.

Μόλις ένα καλάθι στην πρώτη περίοδο, άλλο ένα στη δεύτερη και συνολικά 6 στην αντίπαλη ρακέτα στα πρώτα 30 λεπτά, έδειχναν το πρόβλημά του.

Για αυτό όσες φορές μάζεψε τις διψήφιες διαφορές της ΑΕΚ, το έκανε κατά βάση από τα 6,75μ..

Όπως όταν από το εις βάρος του 36-51 στο 26:22 μείωσε 46-53 με τον Φλιώνη, και αργότερα, στο 52-57 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τον Σταμάτη.

Η ΑΕΚ όμως είχε υπομονή, ο Ματ Λοτζέσκι σκόραρε με συνέπεια, ο Μέικον έδινε λύσεις, ο Μαυροειδής με τον Χρυσικόπουλο βοήθησαν να ισορροπήσει η κατάσταση στο ριμπάουντ.

Για αυτό έφτασε στο +11, 70-59 με 2,5 λεπτά για τη λήξη, αλλά πιθανόν, θεώρησε ότι τελείωσε ο αγώνας και ο Άρης πλησίασε στο 66-70.

allstarbasket.grΟ Χρυσικόπουλος απέκλεισε την ανατροπή, με το καθοριστικό μπλοκ στο λέι απ του Τσάλμερς στα 25 δεύτερα με την ΑΕΚ να κρατά τελικά τη νίκη με 73-68.