Δια χειρός Άλφα Ντιαλό, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, η Μονακό (3-3) επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα (2-4) με 70-62 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μονακό ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο της συνάντησης με τον Ερυθρό Αστέρα, εξασφαλίζοντας προβάδισμα 9 πόντων, 21-12.

Ο Ερυθρός Αστέρας όμως βρήκε σκορ ακολούθως, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο στο μείον 5, 41-36.

Τρίτη περίοδος και η σέρβικη ομάδα φθάνει σε απόσταση αναπνοής από την Μονακό, υπολειπόμενη μόλις ενός τριπόντου στο 30o λεπτό της αναμέτρησης, 56-53.

Τέταρτη και καθοριστική, η Μονακό διατηρεί τα πρωτεία, διαθέτοντας μια απόσταση σχετικής ασφαλείας, της τάξης των 5 πόντων στο 32′, 60-55. Τσίρμπες και Κάλινιτς όμως θα σκοράρουν από μέση απόσταση φέρνοντας το παιχνίδι σε οριακό σημείο, 60-59 στο 35′.

Τρίποντο ανάσα για την Μονακό έπειτα από τον Μάικ Τζέιμς και δύο εύστοχες βολές του Άλφα Ντιαλό για να χαθεί μια και καλή η ελπίδα του Ερυθρού Αστέρα για άμεση διεκδίκηση ισοφάρισης ή προσπεράσματος τουλάχιστον στο σκορ και ξαφνικά οι γηπεδούχοι βρίσκονται ξανά σε θέση ισχύος με 9 πόντους, 65-56.

Μικρό σερί 6 πόντων για τον Ερυθρό Αστέρα έπειτα και ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου δείχνει το 65-62, καθώς οδεύουμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η απειλή για την Μονακό παραμένει υπαρκτή, όμως ο Ντιαλό θα της δώσει φτερά με συνεχόμενους πόντους από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ώστε να σημειωθεί το 68-62 και να ολοκληρωθεί το ματς με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει buzzer-beater.

Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Ντονάτας Μοτεγιούνας (φωτό) για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62.