Ρογκαβόπουλος

Ο Προμηθέας Πάτρας (0-2) πάλεψε για 40 λεπτά κόντρα στη φορμαρισμένη Γκραν Κανάρια (1-1) στο “Δ. Τόφαλος”, όμως λύγισε με 81-85, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup.

Έπειτα από την ήττα της πρεμιέρας με 82-92 από τη Βαλένθια στην Ισπανία, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο ηττήθηκε και στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα στη φετινή διοργάνωση απέναντι σε μια ακόμα ποιοτική ισπανική ομάδα.

Ο Ισπανός κόουτς του Προμηθέα δεν κατάφερε να φύγει νικητής σε έναν ακόμα αγώνα κόντρα σε μια παλιά του ομάδα.

Η Γκραν Κανάρια πέτυχε ένα εκκωφαντικό διπλό την Κυριακή στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 75-70 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στον αγώνα της Πάτρας, παρά τους 21 πόντους με 6/8 τρίποντα του εξαιρετικού Νίκου Ρογκαβόπουλου και τα 16/30 τρίποντα που είχε συνολικά ο Προμηθέας!

Ο αγώνας:

Μετά από ένα άκρως παραγωγικό και θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο (25-25), οι Ισπανοί πήραν τα ηνία της αναμέτρησης μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκαν με 44-49 στο ημίχρονο, με τους Ένις και Σούρνα να κάνουν τη ζημιά στον Προμηθέα.

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/14 τρίποντα και η Γκραν Κανάρια είχε 8/13!

Με τους Ρογκαβόπουλο και Μάιλς να συνεχίζουν να βομβαρδίζουν το καλάθι των Ισπανών από την περιφέρεια, ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 66-62 στο 29′, όμως η Γκραν Κανάρια ισοφάρισε 66-66 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το σκορ στο 77-73, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-8 (77-81 στο 37′), όμως ο Κέντρικ Ρέι απάντησε με τρίποντο (80-81 στο 38′).

Ο Πουστόβι έκανε το 80-83 (39′), ο Τζεράι Γκραντ έβαλε 1/2 βολές στα 9.5” (81-83), αφού φάνηκε να χάνει επίτηδες τη δεύτερη (81-83), όμως ο Σούρνα (17π., 11ρ.) έβαλε 2/2 βολές στα 6.4” (81-85) και χάρισε τη νίκη στην Γκραν Κανάρια.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντίλαν Ένις με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85