ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη για τη συνέχεια του Basketball Champions League, κόντρα στη Χάποελ Χολόν με 92-77, το βράδυ της Τρίτης (08/01), στο “PAOK Sports Arena”, για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με την έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και με πρωταγωνιστές τους Μιλένκο Τέπιτς, Γουίλιαμ Χάτσερ και Τζαμάλ Τζόουνς έτρεξε ένα σερί 17-0, βάζοντας τις βάσεις για μία σπουδαία νίκη, απέναντι στην πρωτοπόρο του ισραηλινού πρωταθλήματος.

Η Χάποελ Χολόν προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο ΠΑΟΚ δεν της επέστρεψε σε κανένα σημείο της πρώτης περιόδου να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον “δικέφαλο του βορρά” να είναι μπροστά με 14 πόντους (25-11) δείχνοντας έτοιμος να πάρει τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε.

ΠΑΟΚ

Στη δέυτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον υψηλό ρυθμό που έθεσε με το ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά αρκετά ψηλά.

Η Χάποελ Χολόν μείωσε στους 11 πόντους (38-27), αλλά ένα κάρφωμα του Τζαμάλ Τζόουνς, ένα τρίποντο του Γουίλιαμ Χάτσερ και ένα λέι απ του Βαγγέλη Μαργαρίτη έστειλαν τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της, το +18 (45-27), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +16 (47-31) για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Σημαντικό στατιστικό στοιχείο, του πρώτου μισού του αγώνα, η ευστοχία του ΠΑΟΚ τόσο στα σουτ δύο πόντων (11/21), όσο και στα τρίποντα (8/12), αλλά αυτό που ξεχώρισε ήταν η εξαιρετική άμυνα του “δικέφαλου του βορρά”, ο οποίος δεν έδωσε καμία εύκολη προσπάθεια στην αντίπαλό του. Μοναδικό μελανό σημείο η αδυναμία του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ, καθώς η Χάποελ μάζεψε 7 επιθετικά και 19 στο σύνολο, με τους “ασπρόμαυρους” να έχουν 14 συνολικά ριμπάουντ.

Αθηναίου

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε με την ίδια όρεξη και σκληράδα, διατηρώντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα. Έτσι ο “δικέφαλος” δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Χάποελ Χολόν να αντιδράσει. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 11 πόντους (50-39), στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μετέτρεψε σε… “περίπατο” τον αγώνα κόντρα στους Ισραηλινούς, με την τέταρτη περίοδο να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η Χάποελ Χολόν έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του (84-71), αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό να γίνει, καθώς ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην κατεβάζει ταχύητητα και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε πολύ υψηλό επίπεδο, ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα (90-74).

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (4/9 διπ., 5/6 τιπ., 3/4 βολές), μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, σε σχεδόν 29 λεπτά.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με , βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 6-4 και φτάνοντας τη Χάποελ Χολόν στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77