Με ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με όπλο τις “παλιοσειρές” Άλεξ Γκαρσία και Λεάντρο Μπαρμπόσα, η Βραζιλία νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 102-94 στον πρώτο αγώνα του ΣΤ’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στον οποίο βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα.

Ο 39χρονος Άλεξ Γκαρσία στην 5η του παρουσία σε Παγκόσμιο Κύπελλο (όπως και οι Μπαρμπόσα-Βαρεζάο) πέτυχε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο και ώθησε τη Βραζιλία σε ένα επιμέρους σκορ 28-12 για να πάρει η ομάδα του Αλεκσάντερ Πέτροβιτς τα ηνία του αγώνα που έμοιαζε ισορροπημένος στο πρώτο μισό (50-50).

Ο Λεάντρο Μπαρμπόσα, πέτυχε 15 από τους 22 πόντους του, επίσης στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει με τις “παλιοσειρές” της η Βραζιλία στην πρώτη της νίκη.

Μάλιστα με την έναρξη της Γ’ περιόδου η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε με 56-52, για να ακολουθήσει η ολική ανατροπή.

Σε αυτήn την περίοδο, η Βραζιλία είχε 6/12 τρίποντα με τους Γκαρσία-Μπαρμπόσα και κράτησε στα 0/6 τρίποντα τους αντιπάλους της που είχαν στο πρώτο ημίχρονο 10/24!

allstarbasket.grΓενικά ήταν ένα ελεύθερο ματς, με πάρα πολλά τρίποντα (40 έναντι 35 στο πρώτο 20άλεπτο, και 74 έναντι 81 συνολικά, μόνο η Βραζιλία έδειξε αμυντική έμφαση κυρίως να μην αφήσει ελεύθερα μακρινά σουτ, αφού η ομάδα του Πολ Χενάρε είχε δείξει από τα φιλικά της, ότι “ζει και πεθαίνει” ανάλογα με το ποσοστό της από τα 6.75μ.

Για αυτό και ο καλύτερος σκόρερ των Νεοζηλανδών, Κόρεϊ Γουέμπστερ πέτυχε μόλις δύο πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχε 17 με 5/10 τρίποντα στο πρώτο!

Η Νέα Ζηλανδία μείωσε στα 1:32 για το τέλος σε μονοψήφια διαφορά (85-93) με 5-0 σερί και τον Ρομπ Λο να είναι ο μόνος που ευστοχεί από μακριά, μολονότι ο σέντερ τους, αλλά η Βραζιλία είχε την εμπειρία να διαχειριστεί το φινάλε.

Άλλωστε πρόκειται για την ομάδα με τον μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας από τις 32 του Παγκοσμίου!

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 50-50, 62-78, 94-102