Σ’ ένα παιχνίδι – διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ, μια μεγάλη ΑΕΚ (10-4) επικράτησε με 100-97 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (12-2), στο αθηναϊκό ντέρμπι του γεμάτου ΟΑΚΑ που έκλεισε, ιδανικά, την 14η αγωνιστική της EKO Basket League.

Πρώτη νίκη για τη “Βασίλισσα” επί του “τριφυλλιού” στην κανονική περίοδο ύστερα από το 2008! Μέχρι σήμερα, είχε επικρατήσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου και στα playoffs, μέσα στο 2017, από μία φορά! Επιπρόσθετα, σημείωσε την κορυφαία επίδοσή της πίσω από τα 6.75 με 18/31 (58%), ενώ με την ένατη σερί επιτυχία της στο πρωτάθλημα, ισοφάρισε το ρεκόρ της από τη σεζόν 2001-02!

Το ημίχρονο ήταν απλά… χάρμα ιδέσθαι! Οι δύο ομάδες πήγαν πολύ υψηλά το σκορ (63-54), με αποτέλεσμα η Ένωση να κάνει season-high σε πρώτο μέρος και παράλληλα, ώθησε τους “πράσινους” στη χειρότερη, φετινή, αμυντική επίδοση… οπουδήποτε!

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, καθώς συμπλήρωσαν μέσα σε τρία λεπτά τα πέντε φάουλ. Ο Λάνγκφορντ έφτασε τα τρία, αφού μετά το δεύτερό του η διαιτητής Τσαρούχα του έδωσε και τεχνική ποινή!

Ο Αμερικανός γκαρντ πήγε έξαλλος στα αποδυτήρια αμέσως, εκτονώθηκε μέχρι και σε… πόρτες, όμως γύρισε, μένοντας στον πάγκο έως την ανάπαυλα. Γρήγορα τα δύο φάουλ συμπλήρωσε και ο Χρυσικόπουλος.

Η διεθνής ρέφερι προειδοποίησε, λίγο μετά, τον Ρικ Πιτίνο με “Τ”, όπως και τον Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως ο Hall Of Famer coach δεν τη γλίτωσε. Διαμαρτυρήθηκε, ξανά, με 5:44 για το ημίχρονο και τιμωρήθηκε, γονατίζοντας στο παρκέ ολίγων… απορημένος.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν στη ζώνη του… λυκόφωτος στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, έχοντας 15 πόντους με 4/5 τρίποντα! Επιπρόσθετα, ο Κέντρικ Ρέι μπήκε μέσα και απέδειξε, γιατί τον θέλουν στην ομάδα, έχοντας 10 πόντους, όπως Γκίκας και Σαντ-Ρος.

Αντίθετα, ο Νικ Καλάθης το είχε πάρει προσωπικά. Μέτρησε 13 πόντους – 3 ασίστ, είχε στηρίγματα Παπαπέτρου-Μήτογλου και Φριντέτ-Τόμας. Βέβαια, η άμυνα των τυπικά φιλοξενουμένων ήταν κακή, κάτι που αποτυπώνεται στους 63 πόντους παθητικό σε 20 λεπτά και ότι ο Τολιόπουλος έγραψε το 58-44 (+14), τη μεγαλύτερη διαφορά, στο 17′!

Από εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 8-0 για το 58-52 και σταδιακά αύξησε την πίεσή του, προσπερνώντας στο σκορ, παρά την κούραση από το “διπλό” της Μόσχας.

Η ΑΕΚ “κολλούσε” επιθετικά σε μερικά σημεία του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Καλάθης έβρισκε τρόπους να διατηρήσει την απόσταση κάτω από τους 10 πόντους, ο Γουάιλι μπήκε και εκείνος στην εξίσωση, όπως και ο Ράις που πήρε… μπρος για να ανάψει το ντέρμπι!

Οι δύο Αμερικανοί, μαζί με τον Μήτογλου, έφεραν το ματς στο 85-83 με 7:23 να απομένουν για τη λήξη! Ο… δαιμόνιος Ράις έδωσε το προβάδισμα (86-87) στους “πράσινους” μετά από την πρώτη περίοδο στα μισά του δεκαλέπτου!

Κάπου εκεί, έφτασε η ώρα του Κιθ Λάνγκφορντ που πήρε… προσωπικά τα καλάθια του Ράις και “όπλιζε” από παντού! Ισοφάριση σε 90-90 από τον Μήτογλου και 94-90 από τον σούπερ σταρ της “Βασίλισσας”, με τον Ρέι να επιστρέφει στο παρκέ και να σημειώνει το μεγαλύτερο δίποντο για το 98-92 στο 39′.

Η ΑΕΚ συνέχισε με ωριμότητα, παρ’ ότι οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο γύρισαν και πήγαν να “κλέψουν” ένα παιχνίδι που χάθηκε, σε μεγάλο βαθμό, στη δουλειά των “κιτρινόμαυρων” στο πρώτο μέρος. Ο Σλότερ πέτυχε το 100-94, ο Τζόνσον μείωσε στους τρεις, ο Σλότερ απέτυχε να σκοράρει, ξανά, όμως στην εκπνοή ο Ράις έκανε airball για την ισοφάριση. Τελικό 100-97 στο “ζεστό” ΟΑΚΑ και έξαλλα πανηγύρια των γηπεδούχων!

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97