ΜΟΝΑΚΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σλούκας

Το break που τον φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στο Final 4 της EuroLeague πέτυχε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 87-83 στο Μονακό, έκανε το 2-1 στη σειρά και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας!

Το Game 4 θα διεξαχθεί την Παρασκευή (29/4, 22:00) στο Μονακό και αν χρειαστεί πέμπτος αγώνας, αυτός θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στο ΣΕΦ.

H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλει να “καθαρίσει” την πρόκριση από την Παρασκευή και να κλείσει εισιτήριο για Βελιγράδι.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Σλούκα (21π.), Βεζένκοφ (MVP του αγώνα με 17π., 9ρ.) και Γουόκαπ (13π., 5ρ., 6ασ.). Ο Ντόρσεϊ πρόσθεσε 11 πόντους.

Από την πλευρά των ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπέικον με 23 πόντους, ο Γουίλ Τόμας είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μάικ Τζέιμς 13 πόντους- 8 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Χασάν Μάρτιν, ενώ από τη Μονακό απουσίασε ο Άλφα Ντιαλό που δεν είχε παίξει ούτε στο δεύτερο παιχνίδι στο ΣΕΦ.

Ο Μάικ Τζέιμς φορτώθηκε με δύο φάουλ μετά από 1,5 λεπτό αγώνα, όμως ο Σάσα Ομπράντοβιτς τον άφησε στο παρκέ. Από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε νωρίς στη… μάχη τον Μιχάλη Λούντζη και είδε τον Μουσταφά Φαλ να κάνει και αυτός γρήγορα δύο φάουλ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ξανά άστοχος στις βολές (2/7 στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά ξεκίνησε τον αγώνα με καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, με αποτέλεσμα να είναι κοντά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19).

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα επιμέρους 5-12 το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 28-31.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-45.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (56-71), με τους Βεζένκοφ, Σλούκα και Γουόκαπ να δίνουν ρεσιτάλ.

Η Μονακό αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μειώνοντας σε 69-73, από 58-73!

Σε εκείνο το σημείο… μίλησε η εμπειρία του Σλούκα που με 4 συνεχόμενους πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (69-77).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα νέο σερί 8-0 και έφεραν το ματς στα ίσα (77-77 στα 2’41”)!

Ο Ντόρσεϊ έκανε το 77-79, ο Πάρις Λι με τρίποντο έβαλε μπροστά τη Μονακό (80-79), ο Γουόκαπ με 2/2 βολές έκανε το 80-81, ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο, ο Μάικ Τζέιμς αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Βεζένκοφ έκανε το 80-83 με 2/2 βολές στα 35” .

Ο Βέστερμαν αστόχησε σε… δίποντο, ο Γουόκαπ έκανε το 80-85 με 2/2 βολές, ο Μπέικον έβαλε τρίποντο στα 6” (83-85), ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος στις βολές (83-87) και ο Ολυμπιακός απέχει πλέον μια νίκη από το Βελιγράδι!

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87.