Τα τρίποντα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και το “γκολ φάουλ” του Γιανίκ Μορέιρα έσωσαν το Περιστέρι από το “κάζο” στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, την Τρίτη (21/01) όπου η ελληνική ομάδα νίκησε με 72-67 τη Μόρναρ Μπαρ!

Στη 12η αγωνιστική του Basketball Champions League και πριν από τον “τελικό” πρόκρισης, με τη γερμανική, Μπάμπεργκ, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν “κάηκε”.

Υπαίτιοι για αυτό ήταν δύο:

Πρώτα ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (11π.), ο οποίος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα στη λήξη της τρίτης περιόδου για να στείλει την ομάδα του στο +8, λίγο αφότου η Μόρναρ Μπαρ είχε πάρει το πρώτο προβάδισμά της στον αγώνα (45-46). Ο Βασιλόπουλος πέτυχε και ένα κρίσιμο τρίποντο στο τέλος, όταν με 2:30 για τη λήξη έκανε το 67-65 κι ενώ οι Μαυροβούνιοι είχαν γυρίσει από το εις βάρος τους 61-52!

Στο τέλος, ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα (16π.-6 ριμπ.) που πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι, πήρε και το φάουλ κι έκανε το 70-67 στα 43 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Η Μόρναρ αστόχησε στις δύο τελευταίες της επιθέσεις και με δύο βολές του Χρήστου Σαλούστρου., το Περιστέρι έβαλε άλλη μια νίκη “στο σακούλι”!

Νωρίτερα, το Περιστέρι προηγήθηκε και με 17 πόντους, 29-12 και 41-29 στο ημίχρονο δείχνοντας την υπεροχή του.

Δείτε ένα πολύ όμορφο καλάθι του Στίβεν Γκρέι με το οποίο έγραψε το σκορ πρώτης περιόδου στο 21-9:

Όμως στη συνέχεια χαλάρωσε, υποτίμησε την αντίπαλό του, η οποία με ηγέτη τον Σέχοβιτς (21π.) γύρισε στη διεκδίκηση της νίκης!

Κι όλα αυτά ενώ δεν έπαιζαν, ο Τζέικομπ Πούλεν, πρώτος σκόρερ φέτος της Μόρναρ Μπαρ που δεν ήλθε στην Ελλάδα, αλλά και ο Ντέρεκ Νίνταμ, πρώτος της σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο (12π.). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, δεν αγωνίστηκε, κι όμως ειπώθηκε από τους ρεπόρτερ της ΕΡΤ, είχε φραστικό επεισόδιο με τον προπονητή του στα αποδυτήρια, κατά την ανάπαυλα, για αυτό δεν ξανάπαιξε!

Τέλος καλό, όλα καλά, όμως, για το Περιστέρι που με νίκη επί της Μπάμπεργκ την επόμενη Tρίτη (28/01) πάλι εντός έδρας, σφραγίζει την πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League!

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67