Μεγάλη νίκη με 70-68 για τη Βενέτσια (2-1) επί του Προμηθέα (1-2) στο “Δ. Τόφαλος”, στην 3η αγωνιστική του Top-16 του EuroCup. Οι Ιταλοί “απέδρασαν” στο φινάλε, καθώς ο Μπαμπ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή.

Εξαρχής, η ομάδα του Βάλτερ Ντε Ραφαέλε φρόντισε να επιβάλλει το δικό της μοτίβο. Με ισορροπία στην επίθεση και διαφορετικούς σκόρερ είχε βραχεία κεφαλή απέναντι στις προσπάθειες του “ζεστού” Έλις και των Πατρινών να βρουν περαιτέρω λύσεις.

Ο Γιούντανο σημείωσε το 13-8 και ο Γουάτ το 15-10 στο 6′. Ο σέντερ των γηπεδούχων εξακολουθούσε να σκοράρει, φτάνοντας τους 9 πόντους στην πρώτη περίοδο. Τρίποντο του Λίποβι μείωσε σε 18-16 στο 9′, όμως ο Ντέι έγραψε το 23-17 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασε στο παρκέ ο Μάικ Μπράμος και βοήθησε τη Βενέτσια να “σφίξει” την άμυνά της. Με τέσσερις πόντους διαμόρφωσε την πρώτη διψήφια διαφορά (31-21) στο 13′. Νέο τρίποντο του Μπράμου και ακόμα ένα του Ματσόλα “εκτόξευσαν” την απόσταση στο 39-25 στο 16′, με τον Προμηθέα να προσπαθεί με Έλις και βολές.

Ο Αγραβάνης μείωσε σε 41-33 και ο Μπαμπ σε 42-35 στο 19′, με τον Βίντμαρ να βρίσκει σκορ από τη γραμμή των βολών για το 44-35 του ημιχρόνου. Το έργο της ομάδας του Μάκη Γιατρά ήταν δύσκολο στη συνέχεια, όμως κατάφερε να βρει το… αντίδοτο.

Το κοντράστ συναισθημάτων και ο… Φαγιέ στην Πάτρα (gallery)

Στην εξίσωση προσπάθησε να μπει και ο Χολ, όπως και ο Αγραβάνης που στο πρώτο μέρος δεχόταν αρκετές παρατηρήσεις, ώστε να μπει στο κλίμα του παιχνιδιού. Με δικό του… circus τρίποντο “ψαλίδισε” την απόσταση στο 46-40, αλλά ένα σημαντικό σερί 12-2 των Γουάτ και Τονούτ έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (+16, 58-42) στο 27′.

Κάπου εκεί, οι “πορτοκαλί” πάτησαν για τα καλά το… γκάζι και μέσα σε 5 αγωνιστικά λεπτά ισοφάρισαν το σύλλογο της Βενετίας σε 58-58 στο 32′ με ένα “τρελό” σερί 16-0! Πλάι στον Έλις, εμφανίστηκαν οι Μάντζαρης, Αγραβάνης, Λίποβι και Κατσίβελης.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο ως το φινάλε, όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν χαρακτήρα και την “καρδιά του πρωταθλητή”, βασικό τους στοιχείο τα τελευταία χρόνια. Ο Γουάτ πήρε την ευθύνη και με 6 πόντους διαμόρφωσε το 65-60 στο 36′, ενώ έδωσε απάντηση (67-64, 38′) στους Χολ και Έλις που μείωσαν στον πόντο (65-64).

Καλάθι από τον Τονούτ για το 69-65 με 24 δευτερόλεπτα να υπολείπονται και έπειτα από χαμένο δίποντο και 1/2 βολές του Χολ. Μεγάλο τρίποντο του Λίποβι έγραψε το 69-68 με 14 δευτερόλεπτα, ο Τονούτ είχε 1/2 βολές (70-68), αλλά ο Μπαμπ αστόχησε στο τρίποντο νίκης στην εκπνοή σε μια βραδιά που δεν είχε πετύχει κανένα (0/5)!

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70