Η Μπάγερν Μονάχου αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να “πεθάνει”, γύρισε από το -13 και νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 85-82 για να ισοφαρίσει τη σειρά των playoffs σε 2-2 και να τη στείλει σε 5ο αγώνα, την Τρίτη (4/5) στο Μιλάνο!

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που τρεις από τις τέσσερις σειρές πάνε σε πέμπτο αγώνα!

Κι αυτό οφείλεται πρώτα στους πέντε συνεχόμενους πόντους του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στο τελευταίο λεπτό, μετά το 80-82 της Αρμάνι, και στα άστοχα τρίποντα των Ντατόμε και Ντιλέινι στη λήξη!

O αγώνας κρίθηκε κι από τη -φαινομενικά σωστή- απόφαση των διαιτητών που στα 10 δεύτερα, στο 83-82, άλλαξαν απόφαση για αμυντικό φάουλ του Γκιστ στον Σιλντς και το έδωσε επιθετικά, εξετάζοντας το εάν ο Αμερικανός της Μπάγερν ήταν εκτός ημικυκλίου.

Αντί για δύο βολές στον Σιλντς για το προσπέρασμα, η κατοχή πέρασε στην Μπάγερν, το φάουλ έγινε στον Λούτσιτς που με 2/2 βολές έκανε το 85-82.

Κορυφαίος της Μπάγερν ήταν ο Πολ Τσίπσερ με 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!

Η εξέλιξη του αγώνα

Το καλό ξεκίνημα του Σίλι, που πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έδωσε στην Μπάγερν μικρό προβάδισμα, 23-19. Οι δύο ομάδες πήγαν σε drives επιδίωξαν επαφές και οι μισοί πόντοι της Α’ περίόδου, μπήκαν από βολές!

Οι Γερμανοί είχαν 12/13 και οι Ιταλοί 9/10.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι που άρχισε καλά με 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, έφτασε στους 17 στο ημίχρονο, όπου η ομάδα του Μεσίνα έχτισε ξεκάθαρο προβάδισμα. Με 31 πόντους παραγωγικότητα, προηγήθηκε 50-40.

Τη διαφορά συνέχισαν να κάνουν τα ποσοστά στα τρίποντα, ο Σιλντς και ο Πάντερ πρόσφεραν τις επιπλέον λύσεις στην τρίτη περίοδο, αλλά εκεί εμφανίστηκε ένας νέος παράγοντας του αγώνα: Ο Πολ Τσίπσερ. Άποντος στο πρώτο ημίχρονο, ο Γερμανός ψηλός πέτυχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, η Μπάγερν πλησίασε στους πέντε και το τρίποντο του Σιλντς από μακριά, στη λήξη της περιόδου, έκανε το 71-63 για την Αρμάνι.

allstarbasket.grΟ Τσίπσερ δεν σταμάτησε, με τρίποντα, με καλάθια από τη ρακέτα, συν ένα τρομερό κάρφωμα μπροστά στον Χάινς, έφτασε στους 16 προσωπικούς πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα, όταν οι Βαυαροί μείωσαν 76-77 με 4:50 για το τέλος!

Η Μπάγερν πλέον είχε ανακτήσει την αυτοπεποίθησή της και προσπέρασε 80-79 στο τρίλεπτο με τον Ρέινολντς!

Πλέον ο αγώνας έγινε θρίλερ και ουσιαστικά κρίθηκε όταν οι διαιτητές αποφάσισαν πως το αμυντικό φάουλ που υπέδειξαν στον Γκιστ, ήταν στον Σιλντς και στο 83-82, αντί για βολές της Αρμάνι, κέρδισε φάουλ η Μπάγερν που τελείωσε το ματς με τον Λούτσιτς.

Ο Πολ Τσίπσερ είχε συνολικά 16 πόντους για τους νικητές, 18 ο Μπάλντγουιν αλλά με 0/6 τρίποντα, 12 πέτυχαν ο Τζόνσον και ο Λούτσιτς.

allstarbasket.grΟ Μάλκολμ Ντιλέινι ήταν κορυφαίος των Ιταλών με 28 πόντους, 17 πέτυχε ο Σιλντς κι από 10 ΛεΝτέι και Πάντερ.

Απόρίας άξιο γιατί στα κρίσιμα σημεία της τελευταίας περιόδου, ο Μεσίνα δεν εμπιστεύτηκε ως πλέι μέικερ τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, κι άφησε τους Σιλντς-Ντιλέινι να πάρουν τις αποφάσεις.

Tα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82