“Πάρτι” της Βίρτους στην Μπολόνια “διέλυσε” τη Βαλένθια με 89-59 για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στη μέχρι τώρα πορεία της στην φετινή διοργάνωση η Βίρτους σουτάροντας με 50% από το τρίποντο, ανεβαίνοντας στο 4-4, πριν επισκεφθεί το ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (23/11, 21:00).

Την ίδια ώρα η Βαλένθια υποχρεώθηκε στην 4η ήττα της .

Ο Τζόρνταν Μίκι ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους, έχοντας και 6 ριμπαόυντ. Διψήφιοι ήταν και οι Κορντινιέ (15π.), Λούντμπεργκ (14π.) και Οτζελέγε (14π.).

Αντίθετα, μοναδικός διψήφιος για τους ηττημένους ήταν ο Κρίς Τζόουνς με 10 πόντους.

Ο αγώνας:

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο “πέταγε” φωτιές στο πρώτο δεκάλεπτο στο “Παλαντόζα”. Με επιμέρους σκορ 24-8(!) και τους Κορντινιέ και Μίκι να πετυχαίνουν τους 19 εξ αυτών η Βίρτους έμοιαζε κυρίαρχη κόντρα στη Βαλένθια που είχε 0/10 τρίποντα και 4/16 δίποντα σε 10λεπτά…

Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τους Ιταλούς να συνεχίζουν το επιθετικό τους… πάρτι για να προηγηθούν με 35-15 στο 15′.

Οι “πορτοκαλί” βρήκαν σκορ, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-25.

Επιστρέφοντας στο παρκέ, ο Οτζελέγε έφτασε την τιμή της διαφοράς μέχρι και στο +31, με τον Κρις Τζόουνς να “παλεύει” μόνος του για την ομάδα του Μουμπρού, χωρίς αποτέλεσμα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ομάδα της Μπολόνια δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης απέναντι στην προβληματική εικόνα της Βαλένθια, για να φτάσει στην 4η νίκη της στη διοργάνωση με 89-59.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 42-25, 66-42, 89-59.