Στην κακή εμφάνιση του τέταρτου δεκαλέπτου απέδωσε την ήττα από την Εφές με 88-69 ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο Μπαρτζώκας, όμως,  τόνισε την αναγκαιότητα να στρέψουν πλέον, οι παίκτες του όλη τους την προσοχή στον αγώνα της Παρασκευής (19/11) με την Μακάμπι.

“Συγχαρητήρια στην Εφές για τη νίκη. Είχαν σταθερότητα και τα σαράντα λεπτά, το εντελώς αντίθετο από εμάς.

Εμείς για τριάντα λεπτά ελέγξαμε το παιχνίδι, μείναμε στο πλάνο μας και για αυτό το σκορ ήταν ισόπαλο.

Όμως, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για εμάς. Σταματήσαμε να παίζουμε τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Φαινόμασταν σα να είμαστε απογοητευμένοι και σταματήσαμε να παίζουμε ομαδικά και σε άμυνα και σε επίθεση. Αυτός είναι ο λόγος που χάσαμε.

Το επόμενο παιχνίδι μας είναι την Παρασκευή και αυτό πρέπει να σκεφτούμε τώρα. Είναι μια πρόκληση. Θα είναι δύσκολο με την Μακάμπι και για αυτό θα πρέπει να ξεχάσουμε το αποψινό ματς”.

“Δεν κριτικάρω τους παίκτες μου όταν παίζουν άσχημα και δεν τους δίνω ατομικά τα εύσημα όποτε παίζουν καλά.

Είναι δουλειά, είμαστε επαγγελματίες και ότι έχουμε να πούμε το λέμε στα αποδυτήρια. Ήταν σίγουρα μια κακή βραδιά για τον Τάιλερ, αλλά μέχρι τώρα είχε πολλές καλές βραδιές”.

Τέλος για το αν οι αλλαγές στην άμυνα με τον Μουστάφα Φαλ να «βγαίνει» πάνω στους Μίσιτς και Λάρκιν ήταν κάτι που είχε σχέδιάσει ή προέκυψε μέσα από το ματς, είπε:

“Η άμυνα με αλλαγές είναι μέρος του αμυντικού μας πλάνου. Κάποιες φορές το χρησιμοποιούμε, κάποιες άλλες όχι.

Όμως, βασικά η Εφές έχει πολλούς καλούς δημιουργούς στην περιφέρεια και όποιος αρχίζει να πασάρει είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί. Για τριάντα λεπτά θεωρώ πως η άμυνά μας ήταν αποτελεσματική. Στο τέταρτο δεν ήταν. Οπότε όπως είπα και πριν χάσαμε το μυαλό μας.

Ο Φαλ είναι πολύ αποτελεσματικός στο να μαρκάρει στην περιφέρεια. Σήμερα δεν ήταν τόσο πολύ, όμως, για τριάντα λεπτά μείναμε στο πλάνο μας και επιθετικά και αμυντικά”.

Τα highlights του Εφές-Ολυμπιακός (video)

Κουίνσι Έισι: “Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ, μπορούμε να κάνουμε θόρυβο” (video)

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα

“Διαβολοβδομάδα” Νο3 στη EuroLeague, το EuroCup και η Lega Serie A αποκλειστικά στο Novasports!