Την εντυπωσιακή του μεταμόρφωση συνέχισε την Τετάρτη (17/11) ο  Προμηθέας Πάτρας που νίκησε εκτός έδρας τη γερμανική Ούλμ, με 71-65 στην 5η αγωνιστική του EuroCup και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 2-3!

Η εποχή του Ηλία Ζούρου έχει αρχίσει με τον καλύτερο τρόπο για τον Προμηθέα, που πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του με τον έμπειρο προπονητή στον πάγκο του, μετά από εκείνες επί της Μπούρσασπορ στο EuroCup και επί του Ιωνικού στη Stoiximan Basket League.

Μάλιστα η αποψινή νίκη επί της Ουλμ, ήταν η πρώτη εκτός έδρας για τον Προμηθέα στον όμιλο, όπου πλέον δεν είναι ουραγός κι αντιμετωπίζει με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία τη μακρά συνέχεια!

www.allstarbasket.grΑφού δέχτηκε 20 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Προμηθέας Πάτρας βελτίωσε την άμυνά του κι άρχισε να ανεβάζει την πίεση στους Γερμανούς, του Γιάκα Λάκοβιτς.

Όταν δε, βρήκε τα σουτ από τον Ρογκαβόπουλο, πλησίασε στο σκορ και ισοφάρισε 29-29 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 32-31.

Πλέον οι παίκτες της ελληνικής ομάδας, γνώριζαν τον τρόπο: Από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, ο Προμηθέας άρχισε να χτίζει τη δική του διαφορά, με τον Κέντρικ Ρέι να είναι ο ηγέτης του στην επίθεση και τους Αγραβάνη-Μάιλς να συνδράμουν.

Παράλληλα είχαν κρατήσει χαμηλά την παραγωγικότητα του Τζάρον Μπλόσονγκεϊμ, MVP της προηγούμενης αγωνιστικής του EuroCup, ο οποίος έμεινε στους μόλις 2 πόντους με 1/8 σουτ.

Η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους, 54-44 για τον Προμηθέα πριν τελειώσει στους 8 (54-46) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με υπομονή και κυρίως προσήλωση στο στόχο και στην καλή ομαδική άμυνα, ο Προμηθέας παγίωσε την υπεροχή του και έφτασε έως το +13 (68-55).

Κάποια λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας με στόχο να κυλά το χρονόμετρο, κι υπό την πίεση των Γερμανών, άγχωσαν στο φινάλε τους Πατρινούς, όταν η Ουλμ μείωσε σε 65-69 με 10-1 επιμέρους, στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Όμως ο Αγραβάνης είχε 2/2 βολές για το 71-65 υπογράφοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Προμηθέα, Ηλίας Ζούρος δήλωσε μεταξύ άλλων:

“Η ομάδα έδειξε ότι έχει χαρακτήρα, παλέψαμε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που αυξομειώνει συνεχώς την ένταση του παιχνιδιού και παίξαμε πολύ καλή άμυνα.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίχτες μου γιατί έκαναν εξαιρετική δουλειά σήμερα και συγχαρητήρια στο προπονητικό team γιατί προετοίμασαν πολύ καλά το παιχνίδι για άλλη μια φορά.”

Τα highlights της νίκης του Προμηθέα επί της Ουλμ (video)

EuroCup 2021/22: Το πανόραμα