Γκρίφιν Νίμπουρκ-ΠΑΟΚ

Αν και βρέθηκε στο -15 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (64-49), ο ΠΑΟΚ (2-2) λύγισε με 75-71 τη Νίμπουρκ (2-2) στην Τσεχία και μπήκε σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι Τσέχοι είχαν νικήσει στη Θεσσαλονίκη με 83-84 με το buzzer beater του Χάρντινγκ φέρνοντας σε δύσκολη θέση την ελληνική ομάδα στον Ε’ όμιλο, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και τη διαφορά!

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Μάλκολμ Γκρίφιν (22π. με 11/20 δίποντα, 7ρ., 4ασ.) και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μάρβιν Τζόουνς (18π., 6ρ.) και Τζος Κάρτερ (12π.). Ψύχραιμος στο τέλος στις βολές ο Ζερμέιν Λοβ (10π.).

Στην 5η αγωνιστική του Ε’ ομίλου, ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στην έδρα της Γαλατάσαραϊ, στις 8 Δεκεμβρίου.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου του ΠΑΟΚ, η Γαλατάσαραϊ (3-1) επικράτησε με 82-74 της Ιγκοκέα (1-3), με τον Ντι Μποστ να πετυχαίνει 21 πόντους για τους νικητές.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ 5ο ΟΜΙΛΟ

1. Γαλατάσαραϊ 3-1 7
  2. ΠΑΟΚ 2-2 6
  3. Νίμπουρκ 2-2 6
  4. Ιγκοκέα 1-3 5

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (21-21), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (40-37).

Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στο τρίτο δεκάλεπτο, η Νίμπουρκ έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και προηγήθηκε με 61-49 στο 30′ και 64-49 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Η ομάδα του Λυκογιάννη έκανε αρχικά ένα σερί 0-7 και μείωσε σε 64-56 (33′) και αργότερα ισοφάρισε 66-66 (36′) με τρίποντα των Κάρτερ και Τζόουνς.

Ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, Μάλκολμ Γκρίφιν, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (66-68 και 68-70), με τον Δικέφαλο να έχει κάνει ένα επιμέρους 2-19!

Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 69-70, ο Χάρντινγκ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (71-70 στα 39”), ο Λοβ έβαλε καλάθι και φάουλ στα 25” (71-73), ο Μάρβιν Τζόουνς έκανε ένα τρομερό κόψιμο στα 10”, ο Λοβ έβαλε 2/2 βολές στα 7” (71-75) και ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σημαντικό διπλό, υπό τις ιαχές των φιλάθλων του που βρέθηκαν στην Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75