Η ευρωπαϊκή πορεία του Περιστερίου ολοκληρώθηκε στη Γαλλία, μετά την ήττα (89-82) από τη Ντιζόν στο τρίτο (και τελευταίο) παιχνίδι των Play-ins του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα είχε πάθος, τους Κασελάκη-Φρανσίσκο σε σπουδαία βραδιά, όμως, η έλλειψη περαιτέρω λύσεων και η αδυναμία να περιοριστεί το τρανζίσιον παιχνίδι των Γάλλων που κατέληγε σε προσπάθειες των ΜακΝτάφι, Γουέρ, Χρόβατ και στο τέλος του Χόλστον αποδείχθηκε καταλυτικό για την επικράτηση της ομάδας του Νέναντ Μάρκοβιτς, η οποία προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα συναντήσει στην Στρασμπούρ, την Χάποελ Ιερουσαλήμ και την Χάποελ Χολόν…

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και παθιασμένα και αιφνιδίασαν τον αντίπαλο τους, καθώς προηγήθηκαν με 14-19 (στο 8’) και 14-22 (στο 9’) με τρίποντο του Σιλβέιν Φρανσίσκο.

Βέβαια, σ’ αυτό το καταπληκτικό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας έπαιξε καταλυτικό ρόλο ο Λεωνίδας Κασελάκης. Ο αρχηγός του Περιστερίου είχε άριστη σστατιτική (13 πόντους με 5/5 σουτ εντός παιδιάς, 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα) και διατήρησε τους «κυανοκίτρινους» σε απόσταση (16-24 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου εκμεταλλευόμενοι την αστοχία από την περιφέρεια της Ντιζόν (είχε 0/7 τρίποντα) και την περιορισμένη δράση του Χόλστον ξέφυγε με τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη με 11 πόντους (18-29 (στο 12’). Εκεί, τα λάθη στην επίθεση του Περιστερίου έδωσαν τη δυνατότητα στους Γάλλους να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και με καλάθια από τους Γκρέγκορ Χρόβατ, Ματ Μόμπλι και Μαρκίς ΜακΝτάφι μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα και να προηγηθούν (33-32 στο 16’).

Ο Λεωνίδας Κασελάκης συνέχισε να είναι αλάνθαστος (είχε 15 πόντους με 6/6 σουτ εντός παιδιάς, με τρία δίποντα και τρία τρίποντα) και μαζί με τον Σιλβέιν Φρανσίσκο κράτησαν το Περιστέρι σε… απόσταση βολής (39-38 στο 20’) σ’ ένα ημίχρονο όπου ο Μάρκους Ντένμον έμεινε στο μηδέν έπειτα από 14.59 λεπτά με 0/5 σουτ!

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο με 54.55% στα τρίποντα (6/11) και 48.15% στα σουτ εντός παιδιάς (13/27) την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς είχαν 46.67% στα σουτ εντός παιδιάς (14/30) και 0/9 τρίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντιζόν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, κυριάρχησε στη ρακέτα και από την περιφέρεια βρήκε λύσεις με τον Ντέιβιντ Μπρέμπλι ο οποίος με δυο μεγάλα σουτ «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +10 (53-43 στο 25’), ενώ ο Γκρέγκορ Χρόβατ και ο Μαρκίς ΜακΝτάφι την έστειλαν και στο +18 (61-43 στο 27.30’’) με το Περιστέρι να μην μπορεί να αντιδράσει και να αιφνιδιάζεται.

Όμως, στο τελευταίο 2λεπτο της τρίτης περιόδου με τον Μάρκους Ντένμον να σκοράρει μείωσε σε 61-51, αλλά ο εξαφανισμένος Ντέιβιντ Χόλστον με καλάθι στη λήξη της περιόδου έδωσε «αέρα» 12 πόντων (63-51) στη Ντιζόν στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, με τους Φρανσίσκο, Μπίλαν και Ντένμον να σκοράρουν το Περιστέρι πλησίασε στο -5 (74-69 στο 35’), αλλά εκεί ένα τρίποντο του Χόλστον υπό πίεση και ένα δίποντο του ΜακΝτάφι (79-69 στο 37’) από τη γωνία έδωσαν τέλος στα όνειρα της πρόκρισης για την ελληνική ομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82.

Τα highlights του Ντιζόν-Περιστέρι

Basketball Champions League 2022-23: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

BCL: Στους “16” η “επτάψυχη” Μπαχτσεσεχίρ, 87-81 την Οστάνδη στην παράταση (vid)

BCL: Η Λιμόζ τρίτη αντίπαλος της ΑΕΚ στον όμιλο των “16” (video)

Ντιζόν-Περιστέρι: Η εντυπωσιακή Α’ περίοδος του Κασελάκη (video)