Με το “αριστερό” ξεκίνησε η ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League, με την “Ένωση” να γνωρίζει την ήττα από την Καρσίγιακα στη Σμύρνη με 91-88.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό κόντρα στην Καρσίγιακα, ωστόσο ο ασταμάτητος Έρικ ΜακΚόλουμ “χάλασε” την πρεμιέρα των “κιτρινόμαυρων” στο BCL για το τελικό 91-88.

Η αναμέτρηση διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της ομάδας της Σμύρνης.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν η “αχίλλειος πτέρνα” της “Ένωσης”, αφού με 29 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και έχοντας πετύχει το τελευταίο τρίποντο που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος.

Στο πλευρό του πρωταγωνιστή των νικητών στάθηκαν οι Μπράουν και Ντελγκάδο με 17 πόντους έκαστος, ενώ ο Κουζμίνσκας μέτρησε 13π..

Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη αξίζει να αναφερθεί, πως σκόραραν μόνο οι έξι ξένοι της και τερμάτισαν άπαντες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ακίλ Μίτσελ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους. Στους 17π. σταμάτησε ο Κένι Γουίλιαμς, ενώ 16π. είχε ο Τιμ Φρέιζερ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δυναμικό ξεκίνημα έκαναν και οι δυο ομάδες στη Σμύρνη με καταιγισμό τριπόντων και εναλλαγές στο σκορ. Με τον Φρέιζερ να σκοράρει μανιωδώς με 3/5 τρίποντα η ΑΕΚ “έχτισε” ένα μικρό προβάδισμα για το +6 στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ με τον ΜακΚόλουμ να μειώνει σε απόσταση ενός τρίποντου (21-24). Oι “κιτρινόμαυροι” δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το μαξιλαράκι ασφαλείας τους και με δυο σερί τρίποντα των Τούρκων πέρασαν μπροστά (33-30 στο 17’). Ο ΜακΓκριφ ισοφάρισε 2’ πριν το ημίχρονο (37-37), έφερε την ΑΕΚ μπροστά (40-42), ωστόσο ο Ντελγκάδο έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (42-42).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές επιθετικά, ο ΜακΚόλουμ ήταν σε τρελά “κέφια” και παρά τις απαντήσεις των φιλοξενούμενων με τους Φρέιζερ και Στρέλνιεκς, βρέθηκαν στο +10 στο 25’. Με ένα μικρό σερί 6-0 η “Ένωση” ροκάνισε τη διαφορά (67-65 στο 29’) αλλά ο Κουζμίνσκας και ο “καυτός” ΜακΚόλουμ βγήκαν μπροστά για το 69-65.

Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε ντέρμπι στη Σμύρνη, αφού οι δυο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της περιόδου. Ο Φρέιζερ έφερε νέα ισοπαλία στο ματς 6΄ πριν το φινάλε (73-73), ωστόσο η Καρσίγιακα με τους Μπράουν και ΜακΚόλουμ βγήκε ξανά μπροστά (81-77 στο 36).

Με σόου του Στρέλνιεκς η ΑΕΚ έφερε ξανά τη διαφορά στην απόσταση ενός καλαθιού (88-86 στο 39′), όμως ο απίστευτος ΜακΚόλουμ, “σκότωσε” τους φιλοξενούμενους με νέα τρίποντη “βόμβα” για το τελικό 91-88.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88