Περιστέρι-Κύμη

Ο Ζώης Καράμπελας λύτρωσε το Περιστέρι με καλάθι στα 5 δευτερόλεπτα για τη λήξη της παράτασης και μολονότι έχασε τη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε, η ομάδα του λύγισε την Κύμη με 94-93 στην παράταση, το απόγευμα του Σαββάτου!

Η Κύμη προηγήθηκε με 93-89 στα 40 δευτερόλεπτα για τη λήξη του επιπλέον πενταλέπτου, ωστόσο ο νεοαποκτηθής Ραμόν Μουρ είχε 3/3 βολές και μείωσε σε 92-93 στα 38 δεύτερα για τη λήξη. Σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι μάλλον ορθώς, ζήτησαν βήματα, ο Μουρ κέρδισε φάουλ ενώ χρεώθηκε και με τεχνική ποινή ο πάγκος της Κύμης.

Με τη διαφορά στον πόντο, ο Σαγκς έχασε προσπάθεια από κοντά για την Κύμη και στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου, ανέλαβε δράση ο 18χρονος Ζώης Καράμπελας.

Ελλείψει του κορυφαίου του Περιστερίου Ράιαν Χάροου, ο οποίος είχε αποχωρήσει με τραυματισμό, ο πιτσιρικάς έκανε το drive, πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ.

Περιστέρι-ΚύμηΜολονότι έχασε τη βολή, το 94-93 είχε δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του και στη λήξη, ο Σκοτ Σαγκς έχασε τρίποντο κι η Κύμη, μια χρυσή ευκαιρία να κάνει τεράστιο άλμα παραμονής.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού ήταν καλύτερη σχεδόν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αιφνιδίασε το Περιστέρι με βροχή τριπόντων στην πρώτη περίοδο (31-17 υπέρ της με 7/9 από τα 6.75μ.) και δεν έχασε σχεδόν ποτέ το προβάδισμα!

Με τον χαρισματικό Ράιαν Χάροου και τον φοβερό Μπεν Μπεντίλ το Περιστέρι μάζεψε τη διαφορά, αλλά σε κανένα σημείο δεν μπορούσε να προσπεράσει.

Ο Κρις Χόρτον ήταν εντυπωσιακός για την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού, ο Σαγκς σκόραρε, ο Λιούις οργάνωνε άψογα (12 ασίστ) αν και στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ουσιαστικά του έμεινε η μπάλα στα χέρια, αφού έκανε λάθος επιλογή.

Ο Μουρ με τον Μπεντίλ έκαναν το 76-80, 80-80 στα 12 δεύτερα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου μίλησε ο πιτσιρικάς, ο Ζώης Καράμπελας στο φινάλε.

Με τέτοιες εμφανίσεις, η Κύμη δεν έχει να φοβηθεί τίποτα στη μάχη της παραμονής, αφού με τις προσθαφαιρέσεις που έχει κάνει, ανέβηκε επίπεδο κι έχασε στην απόλυτη λεπτομέρεια το ματς!