Ρεάλ Μακάμπι

Με κορυφαίο τον Γκουστάβο Αγιόν και παίκτη κλειδί στην τελευταία περίοδο τον Ρούντι Φερνάντεθ η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 91-79 της Μακάμπι Τελ Αβίβ το βράδυ της Πέμπτης (03/01) στη Μαδρίτη, στη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ισραηλινοί τρόμαξαν τους Ισπανούς, αφού σε όλο το πρώτο μέρος τους έπαιζαν σαν ίσο προς ίσο. Ο Μάικλ Ρολ ήταν καυτός από τα 6.75 (4/4) ο Άλεξ Τάιους δεν φοβήθηκε τα θηρία Αγιόν ή Ταβάρες και με καλές συνεργασίες η Μακάμπι έβρισκε τρόπους να σκοράρει. Ακόμη και με άσφαιρο τον Σκότι Γουίλμπεκιν, προηγήθηκε αρκετές φορές στο πρώτο εικοδάλεπτο.

Τα τρίποντα του Τρέι Τόμπκινς κι η αποτελεσματικότητα του Γκουστάβο Αγιόν (άρχισε με 6/6) κάλυψαν την κακή βραδιά του Γιουλ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που είχε μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο 21-19, αλλά ποτέ δεν ξέφυγε. Τα επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι και η συμβολή του Καλοϊάρο (11π.) έφεραν μπροστά την ομάδα του Σφαιρόπουλου, 39-39 και 42-44, πριν λήξει το ημίχρονο ισόπαλο, 44-44.

Η αφύπνιση του -άποντου στο πρώτο ημίχρονο- Σέρχιο Γιουλ στην τρίτη περίοδο όταν πέτυχε μαζεμένους οκτώ πόντους, έδωσε την αίσθηση ότι η Ρεάλ Μαδρίτης θα επιβληθεί, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Παρ’ ότι ξέφυγε με 12 πόντους, 62-50, η Μακάμπι επέστρεψε, και μείωσε 66-58 με τον Ρολ να φτάνει 5/5 τρίποντα και 69-62 στο 30, με τις βολές και τους πρώτους δύο πόντους στο ματς από τον Γουίλμπεκιν, έπειτα από χαζό φάουλ του Καμπάτσο στη ρακέτα της… Μακάμπι!

Η Μακάμπι πλησίασε έως τους 4 πόντους στην τελευταία περίοδο, 69-65, αλλά η επίδραση του Ρούντι Φερνάντεθ στο παιχνίδι στην τελευταία περίοδο ήταν καταλυτική. Άμυνες, κλεψίματα, ασίστ και σκορ (7 από τους 13) και η Ρεάλ Μαδρίτης εκτόξευσε τη διαφορά στο +18, 87-69 με σχεδόν τρία λεπτά για το φινάλε!

Ο Λάσο τράβηξε τον Ρούντι στον πάγκο για το χειροκρότημα και πριν προλάβει να σκουπίσει τον ιδρώτα η Μακάμπι έκανε σερί 8-0 για το 87-77 με 1:50!

Δεν υπήρχε όμως χρόνος για ανατροπή, κι η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στη 13η φετινή της νίκη, ενώ η Μακάμπι μένει με την ικανοποίηση ότι για 35 λεπτά ήταν ανταγωνιστική μέσα στο “άντρο” της Πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-44, 69-62, 91-79

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 11 (1), Φερνάντεθ 13 (2/4 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασ., 2κλ.), Καμπάτσο 11 (1), Ρέγιες 2, Αγιόν 18 (9/10 διπ., 9 ριμπ., 3 ασ. 2 κλ.), Ταβάρες 4, Γιουλ 11 (3/7 τριπ., 9 ασίστ), Ντεκ 4, Πρέπελιτς 2, Τόμπκινς 12 (3), Τέιλορ 3 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 4, Γουίλμπεκιν 2, Ο’Μπράιαντ 6, Καλοϊάρο 13 (1), Ρολ 23 (6/7 τριπ, 5 ασίστ, 3 κλ.), Κέιν 3 (1), Άβντιγια, Τάιους 17, Λέβι 3 (1), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 4, Ζούσμαν 1.