Σοκολόφσκι

Με ένα επιμέρους 27-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πολωνία λύγισε με 75-69 την Ολλανδία, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Δ’ ομίλου του EuroBasket 2022.

Με αυτή τη νίκη η Πολωνία ανέβηκε στο 3-1, ενώ η Ολλανδία παρέμεινε χωρίς νίκη (0-4) και αποκλείστηκε και μαθηματικά από τα νοκ άουτ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-19), ο “καυτός” Σάρλον Κλουφ έφτασε τους 20 πόντους και οδήγησε την Ολλανδία στο 40-31 του ημιχρόνου.

Οι Ολλανδοί συντήρησαν το προβάδισμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο (55-48), όμως οι Σοκολόφσκι, Μπαλτσερόφσκι και Γκάρμπαζ έφεραν τους Πολωνούς μπροστά στο σκορ με ένα σερί 0-12 (56-60 στο 34′).

Στα τελευταία λεπτά η Πολωνία διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα και έφτασε στη νίκη, ανεβαίνοντας στο 3-1, ενώ αντίθετα η Ολλανδία αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη νοκ άουτ φάση των “16”.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μιχάλ Σοκολόφσκι (24π. με 8/10 σουτ), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (16π., 7ρ., 4ασ.), Γιακούμπ Γκάρμπαζ (10π.) και Ματέους Πονίτκα (5π., 6ρ., 5ασ.).

Ο Σάρλον Κλουφ (26π., τους 20 στο πρώτο ημίχρονο) και ο Γιανίκ Φράνκε (13π. με 4/14 σουτ) του ΠΑΟΚ ξεχώρισαν από την πλευρά των ηττημένων.

Στην 5η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (8/9), παίζουν Φινλανδία-Ολλανδία (15:00) και Σερβία-Πολωνία (22:00).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-31, 55-48, 69-75