Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πέτυχε η Εσθονία αντίπαλος της Ελλάδας την Πέμπτη, αφού επικράτησε σήμερα της Μεγάλης Βρετανίας με το ευρύ 94-62 στο Μιλάνο.

Ήταν ο πρώτος αγώνας της ημέρας στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022 μέρος του οποίου είδε και ο προπονητής της Εθνικής μας, Δημήτρης Ιτούδης με μέλη του επιτελείου του.

Άλλωστε οι Εσθονοί διατηρούν λιγοστές, μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης κι αν χάσει η Ιταλία από την Κροατία το βράδυ, θα ελπίζουν ακόμα στο θαύμα παρά το 1-3 ρεκόρ που έχουν, αλλά θα θέλουν ήττα των Ιταλών, μεθαύριο από τη Μ.Βρετανία, εφόσον νικήσουν κι εκείνοι την Ελλάδα την Πέμπτη.

Το απίθανο είναι ότι μαθηματικές ελπίδες, διατηρούν και οι Βρετανοί, παρά το γεγονός ότι έμειναν στο 0-4 κι απογοήτευσαν μετά την προσπάθεια που έκαναν απέναντι στην Εθνική μας.

Εάν το βράδυ η Κροατία νικήσει την Ιταλία, υπάρχει σενάριο που τους φέρνει στους ’16” αν και μοιάζει περισσότερο με σενάριο επιστημονικής φαντασίας: Διότι θα πρέπει να χάσει αύριο η Εσθονία από την Ελλάδα, αλλά παράλληλα οι Βρετανοί θα θέλουν νίκη επί της Ιταλίας με… 44 πόντους διαφοράς, ώστε να υπερισχύσουν σε τριπλή ισοβαθμία.

Αφήνοντας τα σενάρια φαντασίας, η πραγματικότητα ήταν σκληρή για τη Μεγάλη Βρετανία.

Η Εσθονία έκανε διαγωνισμό τριπόντων στον αγώνα, με 9/18 στα πρώτα 17,5 λεπτά όπου προηγήθηκαν με 47-30 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 49-36.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνει στο δεύτερο μισό του αγώνα, 75-47 στο 28:10, κι έφτασε στους 32, 85-53 με 5:05 για τη λήξη.

Ο Ντρελ πέτυχε 20 πόντους για την Εσθονία, 18 είχε ο αρχηγός της Σίιμ Σάντερ Βένε, 15 ο Κότσαρ, 14 ο Κίτσινγκ και 11 ο Γέσαρ.

Για τη Μ.Βρετανία ο Μάιλς Χέσον είχε 14 κι από 12 οι Γουίτλ, Γουίλαν.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 49-36, 78-53, 94-62