Βιλερμπάν-Άλμπα

Ελλείψει Έλι Οκόμπο, η Βιλερμπάν υποχρεώθηκε σε έκτη σερί ήττα στη EuroLeague από την Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε 82-80 στη Γαλλία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, οι οποίοι προέρχονταν από την κατάκτηση του γερμανικού Κυπέλλου, ο Τζαλίν Σμιθ με 16 πόντους και καθοριστική άμυνα στο τέλος, ενώ ο Γιόνας Μάτισεκ προσέθεσε 13 πόντους.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Κρις Τζόουνς σημείωσε 22 πόντους, προτού χάσει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, και ο Πολ Λακόμπ άλλους 18.

Να προσθέσουμε ότι ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν πήρε χρόνο συμμετοχής και πως ο Τζέιμς Γκιστ σημείωσε 3 πόντους (1/7 δίποντα, 1/2 βολές) σε 23:29.

Έπειτα από την επικράτηση στο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της EuroLeague, η Άλμπα πήγε στο 9-16 και έπιασε στις νίκες τη Βιλερμπάν (9-17), αλλά η ουσία είναι ότι αμφότερες παραμένουν μακριά από την οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Όλο το ζουμί του ματς ήταν το τελευταίο λεπτό, όπου η γερμανική ομάδα βρέθηκε στο 72-80, προτού η γαλλική επιστρέψει με 6 πόντους του Τζόουνς.

Το σκορ ήταν 80-81 στα 5”, ο Λουκ Σίκμα έβαλε μόνο τη δεύτερη βολή και στην τελευταία επίθεση ο Τζόουνς κόπηκε από τον Σμιθ, με αποτέλεσμα το 80-82 να παραμείνει.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82