Ολυμπιακός-Ιωνικός

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 109-65 του Ιωνικού, για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, αποδεικνύοντας ότι βρήκε ρυθμό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε με πειστικότατο τρόπο στο 9-1, που την έφερε μόνη στην κορυφή της Stoiximan Basket League.

Μετά την ήττα στην Τουρκία από τη Φενέρμπαχτσε, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που χρειαζόταν, προκειμένου να πάει φορτσάτος στο Τελ Αβίβ για το ματς με τη Μακάμπι (20/1, 21:05).

Αναφορικά με τη ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός άρχισε με 10-0, συνέχισε με 25-8 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 30-12.

Η δεύτερη περίοδος ήταν η μοναδική που είχε ανταγωνισμό (25-24 το επιμέρους σκορ), αν και το ματς είχε κριθεί προ πολλού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και με το εντυπωσιακό 54-29, απέδειξε ότι δεν έριξε διακόπτη μέχρι το τέλος.

Και οι 12 παίκτες των “ερυθρόλευκων” σκόραραν, ενώ πέντε εξ αυτών ήταν διψήφιοι (Βεζένκοφ, Λαρεντζάκης, Ντόρσεϊ, Φολ, Έισι).

O Ολυμπιακός είχε 74% στα δίποντα, 46% στα τρίποντα, 45 ριμπάουντ και 32 ασίστ, ενώ ο Ιωνικός μόλις 22 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Από πλευράς Ιωνικού, ο Γιουτζίν Τζέρμαν σημείωσε 13 πόντους, ο Γιάννης Αθηναίου 11 και ο Κωστής Γόντικας 10.

Πέμπτη “κατοστάρα” σε 10 αγώνες πρωταθλήματος για την ομάδα του Πειραιά, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Σακίλ ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36, 77-49, 109-65