Μπαρτσελόνα-Ούνικς

Σε μία από τις κορυφαίες αναμετρήσεις όλων των εποχών, η ελλιπέστατη Μπαρτσελόνα κατέγραψε επική ανατροπή και νίκησε 111-109 την Ούνικς Καζάν στην παράταση.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η πρωτοπόρος της διοργάνωσης πήγε στο 15-2, ενώ η ρωσική ομάδα γνώρισε μόλις την τρίτη της ήττα στις 11 τελευταίες αναμετρήσεις.

Η Ούνικς Καζάν άγγιξε την πρώτη νίκη επί της Μπαρτσελόνα, έπειτα από επτά διαδοχικές ήττες, όμως τελικά δεν απέφυγε το 0/8!

Ο αγώνας:

Το έργο της Μπαρτσελόνα δεν θα ήταν εύκολο, εξαιτίας των γνωστών απουσιών (Καλάθης, Χίγκινς, Χέιζ, Μαρτίνεθ, Αμπρίνες).

Από το ξεκίνημα είχε διαφανεί αυτό, αφού δεν είναι και σύνηθες για την καταλανική ομάδα να δέχεται 28 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Βέβαια, αντιπαρέταξε 27 και προηγήθηκε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ώσπου ένα μπλακ-άουτ την έφερε ξανά με την πλάτη στον τοίχο.

Το 35-34 μετατράπηκε σε 35-45 και το ημίχρονο έκλεισε στο 37-46 υπέρ της αποφασισμένης Ούνικς.

Η διαφορά πήγε στο +16 για τη ρωσική ομάδα (39-55) και λίγο αργότερα στο +20 (51-71), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 57-74.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το σκορ έγινε 57-77 και η λογική έλεγε ότι θα ήταν… πολλά με λίγα υπέρ της Ούνικς. Αλίμονο!

Η Μπαρτσελόνα, όμως, διαθέτει βαριά φανέλα και έναν σούπερ σταρ όπως ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος το τελευταίο διάστημα είναι συγκλονιστικός.

Το 73-88 μετατράπηκε σε 84-88 και από τη στιγμή που απέμεναν 02:08, ο αγώνας έλαβε τον χαρακτήρα θρίλερ.

Ο σπουδαίος Λορένζο Μπράουν έγραψε το 84-90, ο Ρόκας Γιακουμπάιτις το 86-90 και ο Μάριο Χεζόνια έχασε τρίποντο στα 56”.

Ακολούθησαν δύο βολές από Νικολά Λαπροβίτολα (88-90) και Τζον Μπράουν (88-92).

Ο Κάιλ Κούριτς έβαλε τρίποντο (91-92) στα 42”, ο Λορένζο Μπράουν ευστόχησε σε δύο βολές (91-94 στα 25”), και ο τρομερός Μίροτιτς ισοφάρισε με 3/3 βολές, έπειτα από αμφισβητούμενο φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο.

Το 94-94 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας, από τη στιγμή που ο Λορένζο Μπράουν έχασε δίποντο στην εκπνοή!

Μάχες σώμα με σώμα και στην παράταση. Μίροτιτς, Λαπροβίτολα και Χεζόνια αποχώρησαν πρόωρα με πέντε φάουλ. Η Μπαρτσελόνα είχε 39/39 βολές, προτού αστοχήσει ο Σανλί!

Ένα ματς που δεν ήθελε κανείς να τελειώσει. Ένα ματς διαφήμιση για το άθλημα. Οι γηπεδούχοι είχαν πια ανατρέψει τα δεδομένα. Η φανέλα μίλησε! Ο Κούριτς έχασε τη δεύτερη βολή της γηπεδούχου ομάδας σε 44 προσπάθειες (!) το σκορ παρέμεινε στο 111-109, αλλά ο Λορένζο Μπράουν αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην Ούνικς. Τελικό αποτέλεσμα: 111-109!

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94, 111-109 παρ.