Το Περιστέρι winmasters πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η αστοχία του και το άδειο “Ανδρέας Παπανδρέου” λόγω του κορονοϊού, κόστισαν απέναντι στην ισχυρή Χάποελ Ιερουσαλήμ που προκρίθηκε δίκαια με 2-0 στους “8” χάρη στο 79-73.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά παρ’ ότι ο κόσμος δεν ήταν στο πέταλο και προσπαθούσε να στηρίξει με συνθήματα εκτός του Κλειστού της Τζων Κέννεντυ. Μάλιστα, η φωνή τους πέρασε μέσα χάρη σ’ ένα ηχείο, το οποίο… έσκασε στην τρίτη περίοδο από την ένταση.

Η αστοχία ήταν… πρωτόγνωρη για τους “κυανοκίτρινους” που έβγαζαν ενέργεια, πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ, όμως δεν τα μετουσίωσαν σε καλάθι. Μορέιρα και Μόουζες ανανέωναν τις κατοχές, η μπάλα σταμάταγε στο σίδερο και ο Φελντέιν τιμωρούσε από κάθε γωνία με τρίποντο. Η ψυχολογία επηρεάστηκε πολύ από τις άστοχες προσπάθειες, κάτι που έφερε και ένα επεισόδιο μεταξύ Μορέιρα – Κέιν στο 17′ με το σκορ στο 34-20

Σαν να μην έφτασε αυτό, η ομάδα του Όντεντ Κάτας με ηρεμία και καλά ποσοστά έβρισκε λύσεις να “τρυπήσει” την ελληνική άμυνα. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, ο Δομινικανός γκαρντ εκτέλεσε, ξανά, για τρεις και διαμόρφωσε το 44-24 που έβαλε με την πλάτη στο… τοίχο το Περιστέρι. Όμως, η είσοδος του Αγραβάνη και νωρίτερα του Καράμπελα, ήταν η… ένεση που ήθελε και να επιστρέψει στη διεκδίκηση του πολυπόθητου 1-1.

Η τρίτη περίοδος ήταν… μαγική για το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου, ο οποίος “πάρκαρε” τον Κέιν στον πάγκο, επανέφερε τον Μορέιρα αφού ηρέμησε και μέσα στο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους 19-7 που σε κάποιο σημείο έφερε τη διαφορά στο -5 (50-45). Ξανά, η ποιότητα των Ισραηλινών βγήκε μπροστά, καθώς εκτός του Φελντέιν, ο Μπράουν έκανε τα… δικά του, όντας ο ηγέτης στην περιφέρεια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες άνοιξαν τις άμυνες τους, έτρεξαν στην επίθεση, κάτι που μαρτυρά και το επιμέρους 26-26. Αυτό ήταν κακό για την ελληνική ομάδα που έπρεπε να παίξει πιο σκληρά, όπως στα προηγούμενα δέκα λεπτά. Η διαφορά μετά το 35′ έφτασε πάνω από τους 11 πόντους και κάπου εκεί, δεν μπορούσε να γυρίσει ο αγώνας, με τη Χάποελ να φτάνει στο τελικό 79-73 παρά τα σημαντικά καλάθια του Βασιλόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-46, 47-53, 73-79