Νέντοβιτς

Ο 16ος Παναθηναϊκός (7-19) πάλεψε μέχρις εσχάτων, όμως η 3η Αρμάνι Μιλάνο (18-8) πέρασε με 76-75 από το ΟΑΚΑ, για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο αγώνας κρίθηκε από μία βολή του Χάινς, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

H ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που είχε στη διάθεσή του τους Γουάιτ και Μποχωρίδη, παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στη Ζαλγκίρις (83-96), αλλά και σε σχέση με το 75-54 της Αρμάνι στον πρώτο γύρο, στην Ιταλία.

Χωρίς δύο δημιουργούς, τους Στέφαν Γιόβιτς και Ιωάννη Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά καλός απέναντι στην καλύτερη άμυνα της EuroLeague, η οποία δεν είχε στη διάθεσή της τον Λουίτζι Ντατόμε.

Η Αρμάνι δεν ήθελε να χάσει για δεύτερη σερί αγωνιστική επί ελληνικού εδάφους, μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό με 67-58 στο ΣΕΦ και έχει πλέον 8 νίκες στους 10 τελευταίους αγώνες της στη EuroLeague, ακολουθώντας σταθερά τις δύο πρωτοπόρες ισπανικές ομάδες (Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης) στην κατάταξη.

Πριν από το τζάμπολ, ο Παναθηναϊκός βράβευσε τους Ντίνο Μήτογλου και Μπεν Μπέντιλ για την προσφορά τους στους “πράσινους”.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κεφάτος τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-0 στο 3′ με τους Παπαγιάννη και Γουάιτ. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 8 πόντους (17-9), όμως η Αρμάνι μείωσε 18-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Μεσίνα βελτιώθηκε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Ντιλέινι (12π.), Ροντρίγκεθ, προηγήθηκε με 33-37, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-40.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και άλλους 17 στο δεύτερο, ενώ η Αρμάνι έμεινε στους 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά πέτυχε 26 στη δεύτερη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να τροφοδοτεί πάλι τον Παπαγιάννη (μετά τα 2/2 alley-oop του πρώτου ημιχρόνου), όμως ο Τρόι Ντάνιελς πέτυχε 8 μαζεμένους πόντους, ο Ροντρίγκεθ συνέχισε να σκοράρει και η ιταλική ομάδα πήρε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα (49-60 στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-63.

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ισοφάρισε 75-75 στα 25”, όμως η αστοχία του στα τρίποντα (6/21), τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (13) και κάποια… σφαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών ήταν καταδικαστικά.

Ο Χάινς πήρε ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ στα 2”, κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές (έχασε τη δεύτερη σκόπιμα και πήρε ξανά επιθετικό ριμπάουντ!) διαμόρφωσε το τελικό 75-76.

Νέντοβιτς (19π. με 3/10 τρίποντα), Παπαγιάννης (11π., 8ρ.) και Γουάιτ (11π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Κορυφαίοι της Αρμάνι ήταν οι Ντιλέινι (15π., 6ρ.), Χάινς (13π., 10ρ.), Ρίτσι (10π.) και Ροντρίγκεθ (9π., 9ρ.).

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε παρά το γεγονός ότι είχε 93 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης έναντι μόλις 76 της Αρμάνι!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76