Ντόρσεϊ

Την εδραίωσή του στην τετράδα της κατάταξης πέτυχε απόψε ο Ολυμπιακός , ο οποίος επικράτησε 98-88 της Μπάγερν στο Μόναχο.

Οι “ερυθρόλευκοι”, όπως και οι γηπεδούχοι, φημίζονταν για την καλή τους αμυντική λειτουργία στη EuroLeague, όμως, το ματς κρίθηκε στην επίθεση.

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/6 βολές σε 25:57 λεπτά.

Δεύτερος σε αξιολόγηση ο Κώστας Σλούκας με το double-double που πέτυχε (11 πόντους, 10 ασίστ), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους-5 ριμπάουντ, Χασάν Μάρτιν με 14 πόντους (6/6 δίποντα), Μουσταφά Φαλ με 10 πόντους-7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Καλά ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό, αφού προηγήθηκε με 8 πόντους, προτού η Μπάγερν επανέλθει με 7-0, σε ένα διάστημα που ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε βάλει τους 10 από τους 17 “ερυθρόλευκους” πόντους.

Η πρώτη περίοδος αποδείχθηκε ιδιαίτερα χορταστική και στο φινάλε της, ο Όγκνιεν Γιάραμαζ έγραψε το 29-28 υπέρ της Μπάγερν με τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία, μετατρέποντας το 44-40 σε 50-40, αλλά κάπου εκεί ύψωσε ανάστημα ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος μείωσε και απάντησε με το ίδιο νόμισμα στον Γιάραμαζ (τρίποντο στην εκπνοή).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στις αρχές του β’ ημιχρόνου, ώσπου ο Ντόρσεϊ, με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες, έγραψε το 59-60.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός… καβάλησε την Μπάγερν σε εκείνο το σημείο, φτάνοντας στο +7, αλλά από τη στιγμή που η τρίτη περίοδος έληξε 69-73, τα πάντα θα μπορούσαν να συμβούν.

Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, η βαυαρική ομάδα ήταν κοντά (79-82), Έκτοτε, ο Κυπελλούχος Ελλάδας πάτησε γκάζι και ξέφυγε. Το πέμπτο εύστοχο δίποντο του Σλούκα σε ισάριθμες προσπάθειες έφερε το 83-91 (στα 02:27). Έπειτα ο Μάρτιν ευστόχησε σε 2/2 βολές και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98