Παναθηναϊκός Γυναίκες

Το γυναικείο τμήμα του Παναθηναϊκού κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τουρνουά των Μελισσίων, αφού επικράτησε με 77-58 του Εύνικου στον τελικό.

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι για 35 λεπτά οι “πράσινες” βρήκαν τις λύσεις στο τέλος για να φτάσουν στη νίκη.

Κορυφαία για το “τριφύλλι” η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 26 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν και οι Αντριάνα Τσβίτκοβιτς (13π.),Κόρτνεϊ Ρέιντζ(10π.), Διονυσία Αλεξανδρή (10π.).

Στον μικρό τελικό η Ελευθερία Μοσχάτου νίκησε 70-64 τα Μελίσσια.

Η εξέλιξη του τελικού:

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ σχεδόν για όλη την περίοδο.

Με εύστοχο τρίποντο, όμως, από τη Ρέιντζ, ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 8 πόντων για να ολοκληρωθεί 19-11 το πρώτο δεκάλεπτο.

Ανάλογος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τις αθλήτριες της Καπογιάννη να διατηρούν τον έλεγχο.

Η αντεπίθεση του Εύνικου με σερί 8-14 έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (27-25), προτού απαντήσουν οι “πράσινες” με τη Σταμολάμπρου για το 38-34 του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +8 (44-36 και 54-46), αν και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 54-52.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι διαιτητές απέβαλαν την Καπογιάννη με δύο τεχνικές ποινές και τη θέση της στον πάγκο ανέλαβε ο Σουλιώτης.

Ο Εύνικος ισοφάρισε σε 54-54, αλλά οι “πράσινες” ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους 23-6, διαμόρφωσαν το τελικό 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 38-34, 54-52, 77-58.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 26 (1), Κωτούλα 6 (1), Παυλοπούλου 2, Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 13, Μπάτσιου, Πατσιατζή, Αλεξανδρή 10, Ρέιντζ 10 (2), Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 8.