Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 84-75 την Κυριακή, το Περιστέρι, στον τελευταίο αγώνα του 4ου Τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”.

Αρκετός κόσμος συγκεντρώθηκε στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” και είδε έναν αγώνα που έμοιαζε αρκετά με επίσημο, με την ένταση και τη διάθεση των ομάδων, παρά τις απουσίες τους και παρά το γεγονός ότι πρόκειται για αγώνα προετοιμασίας.

Παράλληλα, το κοινό τίμησε τη μνήμη του Νίκου Φάσουρα, παίκτη του Περιστερίου τις δεκαετίες του ’80 και του ’90, ο οποίος έφυγε πρόωρα από τη ζωή, με την κόρη του Τζένιφερ, να δίνει πριν από το τζάμπολ αναμνηστικά στους αρχηγούς των δύο ομάδων.

Το Περιστέρι αγωνίστηκε δίχως τον Τρέβορ Τόμπσον, ενώ από τον Παναθηναϊκό, πλην των διεθνών που μπαίνουν τη Δευτέρα στην προετοιμασία του, δεν είχε τον Κώστα Αντετοκούνμπο.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρέθηκε ο Έργκίν Αταμάν που ήρθε σήμερα στην Ελλάδα αφού διευθέτησε προσωπικές του υποθέσεις.

Οι παίκτες του, άρχισαν πολύ καλά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 31-18 σε ένα πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα και Μάριους Γκριγκόνις.

Όμως η κακή τους αμυντική παρουσία σε συνδυασμό με την άνοδο των γηπεδούχων, μας προσέφερε ένα ισορροπημένο παιχνίδι στη συνέχεια, με το Περιστέρι να μαζεύει τη διαφορά και να μειώνει 44-48 στο ημίχρονο, με τον Τζέιλεν Χαντς και τον Νέιτ Ρένφρο, δίδυμο στον ΠΑΟΚ πέρυσι, να κλέβουν τις εντυπώσεις.

Με τον πολύ θετικό Μήτρου-Λονγκ στην αρχή της τρίτης περιόδου πήρε και προβάδισμα, 55-51 στο 24:10.

Με τρία γκαρντ, Σλούκα, Βιλντόσα, Γκραντ, ο Παναθηναϊκός απάντησε με 12-0 σερί, αλλά και πάλι το Περιστέρι βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, έκανε 9-0 και προηγήθηκε με 64-63 έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Το αναγκαστικό “small ball” του Αταμάν στο τέλος, έκρινε και τον αγώνα, αφού με τον Μπαλτσερόφσκι να φεύγει με 5 φάουλ, σχεδόν επτά λεπτά για τη λήξη, τον οδήγησε να παίξει με τον Μαντζούκα στο… σέντερ!

Σχήμα που απέδωσε, ο Μαντζούκας τελείωσε, άλλωστε, τον αγώνα με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, κι ο Παναθηναϊκός πήρε τη φιλική νίκη σε ένα γήπεδο που την προηγούμενη σεζόν, γνώρισε μόνο ήττες!

Όπως και να ‘χει, είναι ακόμα νωρίς για τις δύο ομάδες, ειδικά για τον Παναθηναϊκό που περιμένει τους διεθνείς του, αλλά ο αγώνας αποτέλεσε ένα ωραία πρόγευμα για τα επίσημα που πλησιάζουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-46, 64-63, 75-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7, Ράγκλαντ 7 (1 τριπ., 7 ριμπ., 7 ασ.), Ντάνγκουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χαντς 14 (4), Πουλιανίτης 8 (2), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 12 ( 7 ριμπ.), Γουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 8 (1), Ζούγρης 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13 (3 τριπ., 3 ασ.), Γκάι (0/4 τριπ.), Μπαλτσερόφσκι 14 (7 ριμπ.), Σλούκας 10 (2 τριπ., 10 ασίστ), Σαμοντούροβ, Γκραντ 14, Γκριγκόνις 12 (2), Μαντζούκας 11 (2 τριπ., 12 ριμπ).

Ολιγόλεπτη διακοπή

Στην αρχή του αγώνα οι οργανωμένοι του Περιστερίου ανέβασαν πανό που έγραφε:

“Πνίξατε στο αίμα τη χώρα, μυρίζει θάνατο και καμένη γη, οι οπαδοί βοηθάνε στην πρώτη γραμμή αλλά πουθενά δεν θα γραφτεί”.

Υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, όταν έπειτα από την έναρξη του αγώνα, οι διαιτητές ζήτησαν να κατέβει το πανό και να σταματήσουν τα υβριστικά συνθήματα κατά πολιτικών, όπως και συνέβη.

Περιστέρι-Παναθηναϊκός: Τα photo clicks του αγώνα στο Περιστέρι

Περιστέρι-Παναθηναϊκός στον “τελικό” του 4ου τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”

Πολύ καλός στην επίθεση ο Παναθηναϊκός, 98-82 την Κλουζ (gallery & vids)

Έτοιμο από αρχές Σεπτέμβρη το Περιστέρι, 80-61 την ΑΕΚ! (gallery & vids)

ΑΕΚ: Νίκη 82-76 επί της Κλουζ στο τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” (vids)