Νέντοβιτς

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, επικρατώντας με 70-64 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον αγώνα (0-12), όμως με κορυφαίους τους Νέντοβιτς (18π. με 4/7 τρίποντα, 5ασ.) και Παπαγιάννη (18π. με 8/9 δίποντα, 13ρ., 4κοψ.) έφτασαν σε δεύτερη σερί νίκη με ανατροπή από διψήφια διαφορά!

Έπειτα από 12 αγώνες, ο Παναθηναϊκός έχει πλέον ρεκόρ 3-9, ενώ η Ζενίτ έπεσε στο 8-4.

Ο Δημήτρης Πρίφτης χειροκροτήθηκε… ζεστά μετά το διπλό στο ΣΕΦ, ενώ πριν το τζάμπολ ο Φραγκίσκος Αλβέρτης βράβευσε τον Τσάβι Πασκουάλ και έδωσε ανθοδέσμες στους Διαμαντή Παναγιωτόπουλο, Ινίγκο Θορθάνο και Γιάννη Ζυγούρη. Θερμό καλωσόρισμα και στον Μάνο Παπαδόπουλο, ο οποίος είχε βραβευτεί την περσινή σεζόν.

Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο… φευγάτος Γιόγκι Φέρελ, έπειτα από το αίτημά του να αποχωρήσει κι ενώ φέρεται να εκδηλώθηκε ενδιαφέρον της Χάποελ Ιερουσαλήμ για την απόκτησή του.

Ο αγώνας:

Η Ζενίτ μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε 0-12 στο 5′, έχοντας 3/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με 0/6 σουτ και 3 λάθη.

Ο Σαντ-Ρος πέτυχε με τρίποντο το πρώτο καλάθι των “πρασίνων” μετά από σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα! Η είσοδος του Νέντοβιτς (8π. στην πρώτη περίοδο) έδωσε επιθετικές λύσεις στην ομάδα του Πρίφτη και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-23.

Τρία τρίποντα από Μέικον, Νέντοβιτς και Κασελάκη έφεραν το ματς στα ίσα (28-28 στο 15′), με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιστροφή… α λα ΣΕΦ!

Η Ζενίτ απάντησε με ένα σερί 0-10 για το 28-38, όμως πέντε πόντοι του Οκάρο Γουάιτ έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με ένα… διαχειρίσιμο -5 (33-38).

Οι “πράσινοι” μπήκαν με ενθουσιασμό στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν 39-40 στο 23′ και πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα με ένα καλάθι του Παπαγιάννη (41-40 στο 24′) και ο Σαντ-Ρος έκανε το 44-40 με τρίποντο για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Μέικον (46-40 στο 26′).

Ο Νέντοβιτς πέτυχε νέο τρίποντο για το 51-42, με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 23-4, μετά το 28-38! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-48.

O Μέικον και ο Νέντοβιτς έδωσαν στον Παναθηναϊκό την πρώτη του διψήφια διαφορά (60-50 στο 33′), η Ζενίτ μείωσε 60-59 στο 37′, με ένα σερί 0-9 και το παιχνίδι έγινε… θρίλερ.

Ο Οκάρο Γουάιτ έκανε το 61-59 με 1/2 βολές, ο Κουζμίνσκας με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ζενίτ (61-62), ο Νέντοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (64-62).

Ο Παπαγιάννης πέτυχε ένα κρίσιμο δίποντο στα 44” (66-62), με ένα έξυπνο play του Πρίφτη σε επίθεση 0.9 δευτερολέπτων.

Ο Κουζμίνσκας μείωσε 66-64, ο Παπαπέτρου έβαλε 2/2 βολές για το 68-64 στα 12.9”, η Ζενίτ αστόχησε, ο Παπαγιάννης έβαλε 2/2 βολές και ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 70-64!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64