Στη βιασύνη που επέδειξαν οι παίκτες του, μετά το μεγάλο τους προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, απέδωσε ο προπονητής του Περιστερίου, Νίκος Παπανικολόπουλος τη μορφή… θρίλερ, που πήρε η αναμέτρηση με τη Μόρναρ Μπαρ!

Αναλυτικά όσα είπε ο Παπανικολόπουλος, έπειτα από το 72-67 του Περιστερίου επί των Μαυροβούνιων, για τη 12η αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

“Συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη, συγχαρητήρια και στην Μόρναρ γιατί παίζει πάρα πολύ καλά τον τελευταίο καιρό και παρά τις απουσίες της σήμερα ανταπεξήλθε στο παιχνίδι και όσο πέρναγε η ώρα κυριαρχούσε.

Νομίζω ότι βιαστήκαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι και είχαμε λάθος επιλογές. Αυτό ήταν το βασικότερο λάθος που κάναμε σ’ αυτό το ματς.

Ο αριθμός των επιθετικών ριμπάουντ που πήρε η Μόρναρ καθόρισε τις κατοχές, τους έβαλε στο παιχνίδι και στο τέλος κερδίσαμε έναν αγώνα δύσκολα, που θα μπορούσαμε να τον έχουμε τελειώσει πιο νωρίς, αλλά με σωστό τρόπο χωρίς βιασύνη”.

Όσο για την συνέχεια των υποχρεώσεων του Περιστερίου ο Νίκος Παπανικολόπουλος ήταν ξεκάθαρος:

“Πρώτα ΑΕΚ, κρίσιμο παιχνίδι για το πρωτάθλημα και μετά Μπάμπεργκ παιχνίδι πρόκρισης στο Basketball Champions League”.

O Αϊζάια Κάζινς, από πλευράς παικτών Περιστερίου, δήλωσε:

“Ήταν σπουδαίο το αίσθημα που είχα πάνω στο παρκέ, παίζοντας με την καινούργια μου ομάδα. Έπρεπε να προσαρμοσθούμε στις ανάγκες του αγώνα νωρίτερα, ώστε να μην κριθούν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν πιο σκληρά από μας. Νομίζω ότι θα έπρεπε να έχουμε κάνει κάποιες αλλαγές και να έχουμε δώσει σκληρότερες μάχες ιδίως στα ριμπάουντ, καθώς μας πήραν πολλά επιθετικά».

Ο προπονητής της Μόρναρ Μπαρ, Μιχάιλο Παβίτσεβιτς, δήλωσε:

“Πρώτα απ’ όλα, συγχαρητήρια στο Περιστέρι. Του εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά τους να προκριθούν στον επόμενο γύρο. Το αποψινό παιχνίδι το αρχίσαμε χωρίς τον καλύτερο μας παίκτη, τον Πούλεν, και χωρίς τον βασικό μας ψηλό τον Λούκοβιτς, ενώ δυστυχώς και ο βασικός μας πλέι μέικερ, ο Νίνταμ, τραυματίσθηκε στο πρώτο ημίχρονο και δεν έπαιξε στο δεύτερο.

Και ο Χάρις έπαιζε τραυματίας. Αλλά οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο πήραν πάνω τους την ευθύνη και αγωνίστηκαν καλά. Στο τελευταίο τρίλεπτο το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, χάσαμε μερικά ελεύθερα σουτ. Έτσι είναι το μπάσκετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αναγκαστικά αλλάξαμε όλο μας το σχεδιασμό για το ματς, αφού χάσαμε τον βασικό μας πλέι μέικερ.

Ο Σέχοβιτς που ανέλαβε να παίξει σε αυτή τη θέση έκανε καταπληκτικό ματς. Κάναμε και διάφορες αλλαγές στο παιχνίδι μας και κάποιες προσαρμογές με βάση την επίθεση του Περιστερίου.

Παίξαμε καλά. Στο τέλος, λόγω και της κούρασης, χάσαμε κάποια κρίσιμα σουτ και χάσαμε τρεις στις τέσσερις βολές στα τελευταία λεπτά. Όλοι οι παίκτες μου παλέψανε σκληρά μέχρι το τέλος αλλά το Περιστέρι έβαλε μερικά μεγάλα σουτ”.

Ο Σέαντ Σέχοβιτς από πλευράς παικτών της Μόρναρ Μπαρ, δήλωσε:

“Συγχαρητήρια στο Περιστέρι. Ήταν δύσκολο το παιχνίδι για μας γιατί είχαμε τραυματισμούς από το προηγούμενο ματς. Το καλό είναι ότι κάποιοι άλλοι παίκτες είχαν την ευκαιρία να παίξουν περισσότερο στο σημερινό αγώνα και την αξιοποίησαν την ευκαιρία αυτή.

Νομίζω ότι κάναμε καλό παιχνίδι, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος το ματς κρίθηκε σε κάποια σουτ, το Περιστέρι τα έβαλε και εμείς όχι και έτσι χάσαμε το παιχνίδι. Και πάλι συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη”.

Δείτε πώς το Περιστέρι νίκησε τη Μόρναρ Μπαρ (video)

BCL: Σε… ελεύθερη πτώση οι τρεις ελληνικές ομάδες στα power rankings

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ