Ο Αργύρης Πεδουλάκης ήταν λιτός και περιεκτικός στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα του Παναθηναϊκού στη Μόσχα. Το σχόλιο του Ίαν Βουγιούκα, η αλήθεια του Γιώργου Βόβορα και όσα δήλωσαν, επίσης, οι Ρίμας Κουρτινάιτις και Αλεξέι Σβεντ.

Ο τεχνικός του ”τριφυλλιού” σχολίασε μόνο το εξής: ”Νομίζω πως στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο σοβαρά θέματα. Ένα ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, όπου ήμασταν πολύ κακοί και έτσι δώσαμε την ευκαιρία στη Χίμκι να πάρει δεύτερες επιθέσεις και να σκοράρει 8 στα 11 τρίποντα.

Με τη σειρά του, ο Έλληνας σέντερ τόνισε, ότι: ”Αν κοιτάξουμε τη στατιστική στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 16 ασίστ και 2 λάθη. Στο δεύτερο ήταν αντίστροφο το πράγμα. Δεχόμασταν καλάθια και δεν μπορούσαμε να τους σταματήσουμε. Στην επίθεση είχαμε βεβιασμένες επιλογές. Η ευθύνη βαραίνει τους πάντες για το ριμπάουντ. Το ριμπάουντ είναι θέληση και ικανότητα. Από την αρχή της σεζόν έχουμε αυτό το πρόβλημα. Κακώς αφήσαμε να ανοίξει η διαφορά. Τώρα έχουμε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στην Εφές.

Στην κάμερα της NOVA, ο assistant coach του Παναθηναϊκού υποστήριξε: ”Η Χίμκι έχει εξαιρετικό επιθετικό ταλέντο. Είναι στις 2-3 κορυφαίες ομάδες στα τρίποντα. Θέλαμε να το αποφύγουμε αυτό. Στο πρώτο ημίχρονο δεχθήκαμε 50 πόντους. Όμως, ήμασταν συγκεντρωμένοι, πήραμε καλές επιλογές και είχαμε τον έλεγχο. Στο δεύτερο μέρος πήραμε βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Η Χίμκι βρήκε ελεύθερα σουτ και αυτοπεποίθηση. Δεχθήκαμε τρίποντα και χάσαμε τα ριμπάουντ. Δεν μπορούμε έτσι να κερδίσουμε ένα εκτός έδρας ματς. Για να κερδίσεις εκτός έδρας πρέπει να είσαι 40′ συγκεντρωμένος. Εμείς δεν ήμασταν.

Για την τεχνική ποινή του Λαμόνικα στον Αργύρη Πεδουλάκη:Δεν θέλω να αναφερθώ στη διαιτησία. Όμως, επειδή ήμουν μπροστά, ο κόουτς δεν είπε τίποτα στους διαιτητές.

Για το πρόβλημα στο κομμάτι των ριμπάουντ και για τη συνέχεια:Το γνωρίζαμε από πριν ότι θα είναι το Νο. 1 στοιχείο. Μιλήσαμε γι’ αυτό. Είναι μια ομαδική δουλειά. Ξέραμε πως θα υπάρχει πρόβλημα, όταν παίζουμε άμυνα με αλλαγές. Έχουμε θέμα που πρέπει να λυθεί. Το συζητάμε κάθε εβδομάδα. Είναι περισσότερο στο μυαλό μας, να είμαστε πιο επιθετικοί. Πρέπει να είμαστε πιστοί για 40′ στο πλάνο μας, για να κερδίζουμε στην Euroleague. Όλα τα ματς είναι δύσκολα, ειδικά εκτός έδρας. Πρέπει να διορθώσουμε τα κενά διαστήματα. Αν συνεχίσουμε στο δρόμο αυτό θα μπορέσουμε να κάνουμε τις νίκες.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο ηγέτης της Χίμκι, Αλεξέι Σβεντ, ανέφερε: ”Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και αρκετά σκληρό για τρεις περιόδους. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά. Πιθανώς δεν παίξαμε καλή άμυνα. Στην τέταρτη περίοδο παίξαμε πιο επιθετικά και γι’ αυτό κερδίσαμε το παιχνίδι. Κάναμε καλά box out και πήραμε τα ριμπάουντ. Αρχίσαμε να παίζουμε καλύτερα στην άμυνα στο δεύτερο μέρος. Το ότι επιτρέψαμε 50 πόντους, ήταν πολλοί στο πρώτο μέρος.

Από τη δική του… σκοπιά, ο Γιάνις Τίμα αρκέστηκε να πει, ότι: ”Αρχίσαμε να παίζουμε περισσότερο ως ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και η άμυνά μας ήταν καλύτερη σε σχέση με το πρώτο. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά. Είχαμε κάνει 15 λάθη και αυτό γιατί ρισκάραμε και δεν προστατεύσαμε τη μπάλα, προσπαθώντας να παίξουμε overplay κάποιες φορές και αυτό έφερε μία-δύο έξτρα πάσες. Αλλά σε γενικές γραμμές είμαι χαρούμενος με το παιχνίδι και χαίρομαι που αλλάξαμε τη νοοτροπία μας στο ημίχρονο.

Τέλος, ο Λιθουανός head coach δήλωσε, ότι: ”Στο τρίτο δεκάλεπτο παίξαμε καλύτερη άμυνα και ελέγξαμε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Αρχίσαμε την τρίτη περίοδο καλά, πήραμε προβάδισμα και το διατηρήσαμε. Και στο τέλος ήταν εξαιρετικό όταν ανεβάσαμε τη διαφορά. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος κάναμε μεγαλύτερη προσπάθεια στην άμυνα ένας εναντίον ενός, αλλάξαμε την άμυνα στο πικ εν ρολ και αυτό δούλεψε. Επίσης, πιέσαμε περισσότερο τον Καλάθη και φυσιολογικά στο τέλος του αγώνα ήταν κουρασμένος. Όλη η ομάδα ήταν εξαιρετική απόψε.