Στη σκληρή… πραγματικότητα του ελληνικού πρωταθλήματος, αναφέρθηκε ο Δημήτρης Πρίφτης έπειτα από τη νίκη που πέτυχε στο Περιστέρι την Κυριακή ο Παναθηναϊκός με 77-62.

Ο προπονητής των “πράσινων” δήλωσε στην ΕΡΤ, έπειτα από τη λήξη του αγώνα:

“Θυμάμαι πάντα μία ατάκα του Μπλατ, όταν ήμουν βοηθός του στον Άρη.
Έλεγε όταν παίζαμε ότι αυτή η λίγκα είναι μία άγρια λίγκα κι αυτό είναι αλήθεια.
Αν δεν είσαι συγκεντρωμένος θα το πληρώσεις.
Οι παίκτες είναι έξυπνοι, παίζεται σκληρά το παιχνίδι. Αν δεν έχεις έρθει με διάθεση να παίξεις άμυνα, τότε είσαι χαμένος.

Σε πολλά κομμάτια δεν είμαστε καλοί ακόμα. Ό,τι κάνουμε, το θέλουμε σε πιο σταθερή μορφή, είτε στην επίθεση, είτε στην άμυνα.

Δεν έχουμε ξεκινήσει όσο καλά θα θέλαμε.

Ταυτόχρονα στην Ευρωλίγκα έχουμε να διαχειριστούμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα και δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάποια εκτός έδρας νίκη. Παλέψαμε στη Βιτόρια, ας πούμε ότι παλέψαμε στη Μακάμπι… για ένα δεκάλεπτο.

Το μπάσκετ είναι ενιαίο, δεν είναι ένα-δύο πράγματα”.

Σε ερώτηση για ενδεχόμενη αλλαγή των έξι ξένων στο ελληνικό πρωτάθλημα, λόγω της άφιξης του Γιόγκι Φέρελ, ο Πρίφτης είπε ότι πρόκειται για απόφαση που θα ληφθεί αργότερα:

“Αυτή τη στιγμή έχουμε 8 ξένους και δεν μπορούμε να παίξουμε έτσι, πρέπει να έχουμε 6 στο ρόστερ μας στην Ελλάδα.

Είναι κάτι που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Προφανώς ο Φερέλ θέλει χρόνο να εγκλιματιστεί και να έρθει σε μία καλή φυσική κατάσταση”.

Δείτε όσα είπε ο Δημήτρης Πρίφτης στην ΕΡΤ, έπειτα από τη λήξη του αγώνα:

Γουάιτ: Παίξαμε… φριχτά στην Α’ περίοδο

“Η πρώτη περίοδος, αμυντικά, ήταν… φριχτή” παραδέχθηκε ο Οκάρο Γουάιτ! “Όπως και να ‘χει πρέπει να βελτιωθούμε”, συμπλήρωσε. “Πρέπει να δουλέψουμε, να παίζουμε καλή άμυνα από την αρχή του αγώνα”.