Μετά από ένα συγκλονιστικό και όμορφο παιχνίδι, ο Προμηθέας πέρασε με 88-81 από το Περιστέρι, στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League.

Οι δύο ομάδες έχουν δημιουργήσει μία παράδοση με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και αυτό συνεχίστηκε και στο αποψινό παιχνίδι της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος, στο κλειστό “Αν.Παπανδρέου”.

Η απουσία του Αμπντούλ Γκάντι… ανάγκασε τον Προμηθέα να στηριχθεί περισσότερο στον Κέντρικ Ρέι, την ώρα που ο Ίαν Μίλερ  του Περιστερίου αγωνίστηκε απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Δείτε τρεις όμορφες φάσεις από το πρώτο ημίχρονο:

Το Περιστέρι προηγήθηκε 12-5 με τον Κατσίβελη (12π. στο πρώτο ημίχρονο), όμως ο Προμηθέας ισορρόπησε τον αγώνα και με ένα σερί 10-0, έκανε το 25-20 του πρώτου δεκαλέπτου, 25-30!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 45-45.

Μια εντυπωσιακή τάπα του Μπράουν:

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με πολλές ισοπαλίες και εναλλαγές στο σκορ και ισόπαλο 66-66 στο 30′!

Η… μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο (77-77 στο 35’30”), όμως ένα κρίσιμο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου έφερε τους Πατρινούς στο +4 (78-82 στο 38′).

Στο 1’56” πριν το τέλος αποχώρησε με τραυματισμό ο Τζος Χάγκινς (σφίξιμο στο πόδι), το Περιστέρι δεν είχε καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και ο Προμηθέας πήρε ένα σπουδαίο διπλό.