Περιστέρι-Ρίτας Βίλνιους

To Περιστέρι δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί τη λιθουανική Ρίτας Βίλνιους ούτε στο “Α. Παπανδρέου”, γνωρίζοντας την ήττα με 82-71, για την 4η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Basketball Champions League.

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έπεσε στο 2-2 (ο αντίπαλος ανέβηκε στο ίδιο ρεκόρ) και έχασε πολύτιμο έδαφος για την πρωτιά του γκρουπ.

Υπενθυμίζεται ότι απευθείας στους “16” προκρίνεται ο πρώτος κάθε ομίλου, ενώ ο 2ος και ο 3ος παίζουν στο play-in σε σειρά best of 3, με τον 3ο και τον 2ο αντίστοιχα, του διπλανού τους ομίλου.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Τζάρβις Γουίλιαμς (13π.), Μάρκους Φόστερ (12π.), Έλβαρ Φρίντρικσον (12π., 5ασ.) και Μπένεντεκ Βάραντι (10π.).

Από πλευράς Περιστερίου, οι Σιλβέν Φρανσίσκο (19π.), Αλέκσα Ραντάνοβ (15π.) και Μάρκους Ντένμον (11π.), προσπάθησαν περισσότερο για το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το Περιστέρι αδυνατούσε να βρει σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, εν αντιθέσει με τη Ρίτας που έφερε πολύ νωρίς τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Το τέλος του α’ δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +14, όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για να αφυπνιστούν άμεσα οι γηπεδούχοι.

Η διαφορά έφτασε ως το +16, ώσπου σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι έδειξε ότι μπορεί να πετύχει την ανατροπή.

Το 17-33 μετατράπηκε σε 28-33, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 38-44, σκορ που επέτρεπε στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να ελπίζει σε νίκη.

Το Περιστέρι συνέχισε στο ίδιο τέμπο για μεγάλο χρονικό διάστημα, μείωσε δύο φορές στο -2, αλλά μέχρι εκεί.

Το 51-55 έγινε 53-70 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, γεγονός που μετέτρεπε σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η Ρίτας διατηρούσε συνεχώς τη διαφορά σε ασφαλή για εκείνη επίπεδα, φτάνοντας ως το +22 και αποδεικνύοντας ότι δεν είχε επιτευχθεί τυχαία το 89-64 του Βίλνιους.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82