Με τρίποντο του Γκάρι Μπράουν στα 5,3 δευτερόλεπτα για τη λήξη, το Πουέρτο Ρίκο νίκησε με 67-64 την Τυνησία στο ντέρμπι πρόκρισης του Γ’ ομίλου και πέρασε στη φάση των “16” όπου θα είναι στον όμιλο με την Ισπανία, τη Σερβία και την Ιταλία!

Το Πουέρτο Ρίκο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά η Τυνησία δεν άντεξε τη… δόξα στο φινάλε! Ενώ η ομάδα του Μάριο Πάλμα προηγήθηκε με 64-59 με 4:34 για τη λήξη δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά!

Στις 11 τελευταίες της επιθέσεις, είχε οκτώ άστοχα σουτ και τρία λάθη με αποτέλεσμα το Πουέρτο Ρίκο, πιο έμπειρο, να τελειώσει το ματς με 8-0 σερί ενώ έδειχνε εγκλωβισμένο στην άμυνα των Αφρικανών.

Από τη στιγμή που κατάφερε να βρει σκορ από τα 6.75, η Τυνησία είχε πάρει τα ηνία του αγώνα. Έχανε με 38-32 στο ημίχρονο με 0/12 τρίποντα, έχασε και τα πρώτα δύο της τρίτης περιόδου αλλά μετά 26,5 λεπτά αγώνα πέτυχε το πρώτο! Ήταν αυτό για το προσπέρασμα με 53-50, ενώ ακολούθησαν και δύο ακόμα συνεχόμενα!

allstarbasket.grΟι Πορτορικανοί τα έχασαν, βρέθηκαν στο -8, 52-60 με 8:59 για τη λήξη του αγώνα, αλλά οι Τυνήσιοι έκαναν λάθος επιλογές στο τέλος.

Ο Κόλιερ μείωσε 61-64 με 02:10 για τη λήξη, κι ισοφάρισε ο Χουέρτας με τρίποντο, στο 64-64 με 1:35 για τη λήξη.

Για τα επόμενα 90 δευτερόλεπτα οι ομάδες ήταν άστοχες μέχρι το τρίποντο του Μπράουν. Ο Μπεν Ρομπντάν αστόχησε σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση με τη λήξη!

Το Πουέρτο Ρίκο πήρε τελευταία στιγμή την πρόκριση κι ο Σαλάχ Μεϊρί με τον Μάικλ Ρολ, ηγέτες της Τυνησίας στο Παγκόσμιο έμεναν με την πικρία, καθώς χάθηκε τεράστια ευκαιρία για διάκριση της Εθνικής τους ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-32, 52-55, 67-64