Ένας… διπρόσωπος Προμηθέας εμφανίστηκε στην Ιταλία, όπου η Μπρέσια πήρε τη νίκη με 63-57 για την πρεμιέρα του Top-16 του Eurocup. Μπορεί να επέστρεψε και να διεκδίκησε ένα σημαντικό “διπλό”, όμως ο Αβούντου Αμπάς τον… εκτέλεσε!

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά εμφάνισαν δύο πρόσωπα στο ημίχρονο. Διατήρησαν τους γηπεδούχους στους επτά πόντους για περίπου οκτώ λεπτά, έχοντας πετύχει 13. Με την άμυνα σε υψηλό επίπεδο και τους Λίποβι-Έλις να κάνουν καλή εκκίνηση, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 15-10, σκορ που έβαζε από νωρίς το νερό… στα αυλάκι!

Όμως, ήρθε η εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο που έστειλε τους Πατρινούς στα αποδυτήρια με μεγάλο προβληματισμό. Μόλις 3 πόντους ενεργητικό (!) και 16 παθητικό, γύρισε η κατάσταση στο 26-18 υπέρ των Ιταλών. Ο Αμπάς μπήκε, σταδιακά, στην εξίσωση και έπειτα από το 18-16 του Αγραβάνη στο 14′, ήρθε ένα… αναπάντητο 10-0 (26-18).

Τα νούμερα ήταν απογοητευτικά, καθώς εκτός από τα 8 λάθη έναντι των 6 της Μπρέσια, οι φιλοξενούμενοι σούταραν απογοητευτικά. 4/13 τα δίποντα και 2/16 τα τρίποντα!

Το σκηνικό ανατράπηκε, ξαφνικά, στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας έδειξε ικανός να πάρει το σημαντικό “διπλό” και να μπει με το… δεξί στο Top-16 του Eurocup. Κέιν δημιούργησε πολλά προβλήματα και στο 24′ έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά της Μπρέσια (+14, 38-24), γεγονός που… άλλαξε το ρου του αγώνα.

Από εκείνο το σημείο, οι “πορτοκαλί” έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 17-2 (!) και πήραν το προβάδισμα με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάντζαρη. Την αρχή είχε κάνει ο Λίποβι, στόχο βρήκε και ο Μπαμπ και πλέον, έμεναν 10 λεπτά για τον τελικό νικητή.

Ο Μάντζαρης συνέχισε το… κρεσέντο του και με ακόμα 5 πόντους σημείωσε το 49-43. Ο Λακουϊντάνα μείωσε στους τρεις και κάπου εκεί έφτασε η μεγάλη ώρα του Αμπάς που πέτυχε 10 σερί πόντους για το 57-52 με 1:51 να απομένει για τη λήξη. Ενδιάμεσα ο Μπαμπ ευστόχησε για τρεις, όμως τα τρίποντα των Βιτάλι-Αμπάς για το 63-54 έδωσαν ένα… κακό τέλος για τους Πατρινούς στο “Palaleonessa A2A”. Τελικό σκορ, 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57