“Ζωντανή” στη διεκδίκηση μιας θέσης στα playoffs της Euroleague έμεινε την Παρασκευή (06/03) η Μπασκόνια (12-16) που γύρισε από το -17 για να νικήσει με 73-72 την Άλμπα (9-19) Βερολίνου.

Ο Ματ Τζάνινγκ πέτυχε στα 3,2 δεύτερα για το τέλος ένα μεγάλο τρίποντο για την Μπασκόνια, με το οποίο προσπέρασε με 73-72 και ο Τόρνικε Σενγκέλια έκανε το μπλοκ στον Σίκμα σε κοντό του χουκ για τη νίκη της Άλμπα!

Δείτε το νικητήριο τρίποντο του Τζάνινγκ και την καθοριστική τάπα του Σενγκέλια στα παρακάτω videos:

Πριν από το τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ, η Μπασκόνια έβλεπε την πλάτη της Άλμπα στο σκορ για 30 λεπτά! Τελευταία φορά είχε προηγηθεί με 15-12 λίγο πριν τελειώσει η Α’ περίοδος (15-15)!

Ο Σενγκέλια πέτυχε τους 9 πρώτους πόντους της Μπασκόνια στον αγώνα, αλλά επέστρεψε δριμύτερος στην τελευταία περίοδο.

Δείτε ένα απίθανο κάρφωμα του Τόρνικε Σενγκέλια στην πρώτη περίοδο:

Η Άλμπα απάντησε και στα… highlights με την… τσαχπίνικη ασίστ του Σίκμα!

Η Άλμπα έφτασε στο +17, 56-39 με 2:17 για τα 30:00, με την Μπασκόνια να μην… βλέπεται!

Όμως στην τελευταία περίοδο ο Τόρνικε Σενγκέλια την πήρε στις πλάτες του, πέτυχε 11 από τους 24 πόντους του και σιγά-σιγά ροκάνισε τη διαφορά. Με δύο λεπτά για το τέλος η Άλμπα βρέθηκε στο +6, 70-64, αλλά οι Βάσκοι ισοφάρισαν με 4-0 του Σενγκέλια.

Ο Γκίφαϊ με 2/2 βολές έκανε το 70-72 στα 42 δεύτερα κι ο Τζάνινγκ πέτυχε το μεγάλο σουτ, για να ακολουθήσει το αποφασιστικό μπλοκ του Σενγκέλια στον Σίκμα!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 48-59, 73-72

Τα highlights της συναρπαστικής αναμέτρησης:

“Βόμβα” Μίτσοβ και… έμφραγμα η Βαλένθια στο άδειο La Fonteta! (vid)

Ο Πασκουάλ χάλασε το πάρτι γενεθλίων του Σάρας, κι η Ζενίτ 76-75 στην παράταση! (vid)

Μια ανάσα από την Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης, 87-78 τη Βιλερμπάν (vid)

“Παράδοση” Παναθηναϊκού στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας που νίκησε με 97-66 στο ΟΑΚΑ (gallery)