Με 16-0 στα τελευταία 4:34 η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μια απίθανη ανατροπή και νίκησε με 80-76 την Εφές  για να μειώσει σε 2-1 τη σειρά των playoffs της Euroleague!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έβγαλε ψυχή και θέληση στο φινάλε, σε έναν αγώνα που έμοιαζε χαμένος από πολύ νωρίς, με την Εφές να χτίζει διαφορά έως και 15 πόντους!

Μάλιστα μπήκε στην τελευταία περίοδο με +14 στην αρχή, 62-48, αλλά οι Ισπανοί έδειξαν χαρακτήρα!

Δεν εγκατέλειψαν, δεν απογοητεύτηκαν, βρήκαν τα σουτ και με ηγέτη τον Σέρχιο Γιουλ, σόκαραν την Εφές, που στο ίδιο διάστημα, μάλλον έβγαλε υπεροψία!

Ο Γιουλ πέτυχε 13 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης όταν το σκορ ήταν 64-76.

Ακολούθησαν τρίποντα του Αμπάλντε, του Ρούντι, του Τόμπκινς κι η συνεισφορά του Ουσμάν Γκαρούμπα (10π.-9 ριμπ.) ειδικά στην άμυνα, με καθοριστικό κλέψιμο στο τέλος!

Οι 29 πόντοι του Μίτσιτς και οι 18 του Μπομπουά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για την Εφές.

Μολονότι πήγε καλά στο αμυντικό της κομμάτι για 35 λεπτά, στο τέλος απογοήτευσε.

Κόλλησε στην άμυνα ζώνης της Ρεάλ, ο Λάρκιν (6π. με 2/9 σουτ) ήταν εκτός τόπου και χρόνου κι έχυσε “την καρδάρα” που γέμισε για τα 3/4 της βραδιάς.

Η σειρά μένει στη Μαδρίτη για το Game 4, αν και καμία ομάδα στο παρελθόν δεν έχει ανατρέψει το 0-2!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76