Με εντυπωσιακή εμφάνιση, η Λιετκαμπέλις νίκησε την Τρίτη (8/3) την Παρτιζάν με 93-78, στην 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου στο EuroCup.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης  έπαιξε 24:12 και είχε 10 πόντους με 3/4 βολές, 2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Λιθουανοί ήταν καταιγιστικοί από τη Β’ περίοδο, καθώς έκαναν 20-0 σερί, μετά το 24-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λιθουανός, Γκεντιμίνας Ορέλικ, είχε 5/5 τρίποντα και 17 πόντους στα πρώτα 13,5 λεπτά αγώνα με τη Λιετκαμπέλις να προηγείται 44-24 με 3:14 για το ημίχρονο.

Η Παρτιζάν μείωσε κάπως την… ορμή των γηπεδούχων, πήγε με -16 στα αποδυτήρια (53-37) όμως και στο τρίτο δεκάλεπτο δεν απέφυγε την “κατηφόρα”.

Αυτή τη φορά λόγω του… Σέρβου σέντερ της Λιετκαμπέλις, Τζόρτζε Γκάγκιτς που είχε ήδη 19 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα!

Η διαφορά έφτασε στο +29 (78,49, 80-51) πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 80-55. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, απλά μείωσε στο τέλος την εις βάρος της διαφορά στους 15, 93-78.

Η Λιετκαμπέλις έφτασε το ρεκόρ της στο 7-6, ενώ η Παρτιζάν έχει 9-5.

Ο Γκάγκιτς και ο Ορέλικ είχαν από 21 πόντους για τους νικητές, ενώ 14 πέτυχε ο Λιπκεβίτσιους.

Ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε 20 πόντους (15 στο ξημίχρονο) για την Παρτιζάν, ενώ 16 είχε ο Ράντε Ζάγκορατς και 12 ο Γιαμ Μαντάρ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 53-37, 80-55, 93-78