Την τέταρτη νίκη του στον όμιλο του EuroCup πέτυχε την Τρίτη (8/3) ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε εντός έδρας της γερμανικής Ουλμ με 79-68.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έμεινε ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στην επόμενη φάση χάρη στην άμυνά της, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μολονότι δέχτηκε 30 πόντους στο τελέυταίο δεκάλεπτο κι η Ουλμ γύρισε από το -22, στο -5.

Με έμφαση στο παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέτα, ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Τζεράι Γκραντ και Δημήτρης Αγραβάνης έκαναν τη δουλειά, όμως το καλύτερο αποτέλεσμα ήλθε από την άμυνα.

Ειδικά στη β’ περίοδο, έπειτα από το 19-17 της πρώτης, όπου ο Προμηθέας έκλεισε τη ρακέτα του και κυνήγησε το αντίπαλο περιφερειακό σουτ.

Για αυτό έφτασε τη διαφορά έως τους 11 πόντους, 34-23 με 3:11 για το ημίχρονο, μολονότι επιθετικά, Αγραβάνης και Σίμπσον δεν έδωσαν τις λύσεις του Α’ δεκαλέπτου. Ωστόσο ο Γκραντ (12π., 6 ριμπ., στο ημίχρονο) ήταν η “κολόνα” των Πατρινών.

Η Ουλμ μείωσε στους 6, πριν τελειώσει το ημίχρονο 36-28, έχοντας 2/15 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο, αέναντι στην αποτελεσματική άμυνα του Προμηθέα.

Η αρμονική λειτουργία επίθεσης και άμυνας, ήλθρε στην τρίτη περίοδο για την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Ο Γκραντ συνέχισε να παίζει χωρίς να τον σταματούν οι Γερμανοί και με τη συμβολή του Άντριτς, ο Προμηθέας βρήκε και σκορ, παράλληλα με την αποτελεσματική του άμυνα.

Η Ουλμ πέτυχε όλους κι όλους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς τρίποντο (είχε φτάσει 2/19 σε 30 λεπτά) κι η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους, 58-36 με 1:23 για το δεκάλεπτο, που έληξε 58-38.

Ο αγώνας, όμως, δεν είχε τελειώσει, αφού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό κι από το 66-52 μείωσαν στους 5 πόντους, 66-61 στο τρίλεπτο για το τέλος, “χτυπώντας το καμπανάκι”.

Η χαλαρότητα στην άμυνα, είχε κάνει πάλι ντέρμπι τον αγώνα, αλλά πρώτα ο Μιχάιλο Άντριτς και μετά ο Κέντρικ Ρέι, επανέφεραν την… κανονικότητα.

Η ελληνική ομάδα πήγε στο +12, 77-65, απόσταση ασφαλείας πλέον για τον Προμηθέα που έφτασε στην τελική νίκη με 79-68.

Ο Γκραντ τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους-11 ριμπάουντ, 14 πέτυχε ο Αγραβάνης, 11 είχε ο Σίμπσον και από 10 οι Ρέι, Άντριτς, με τον Σέρβο να ‘χει μεγάλη συμβολή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας έχει πλέον 4-9 ρεκόρ, ενώ η Ουλμ έπεσε στο 6-8.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-28, 58-38, 79-68.