Στο λάθος τρόπο που αντιμετώπισε η Εθνική μας τον αγώνα με τη Λετονία, στάθηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Θανάσης Σκουρτόπουλος, έπειτα από την ήττα της Ελλάδας από τη Λετονία με 66-77 στη Βοσνία.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος πρόσθεσε ότι η ελληνική ομάδα οφείλει γρήγορα να ξεχάσει αυτόν τον αγώνα και να συγκεντρωθεί για να νικήσει τη Βουλγαρία, την Κυριακή.

Αναλυτικά όσα είπε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος:

“Δυστυχώς χάσαμε το παιχνίδι. Δεν παίξαμε σωστά, δεν ήμασταν όσο σκληροί και συγκεντρωμένοι έπρεπε. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας, αλλά ακόμη περισσότερο για τη Λετονία.

Τους δώσαμε το δικαίωμα να παίξουν με αυτοπεποίθηση, να δημιουργήσουν, να σουτάρουν και να πάρουν 40 πόντους από λάθη δικά μας και επιθετικά ριμπάουντ.

Δεν έχουμε το χρόνο να σκεφτούμε άλλο αυτό το παιχνίδι, γιατί έχουμε μόνο μια μέρα προετοιμασίας για το ματς με τη Βουλγαρία. Τώρα εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να νικήσουμε και πρέπει να είμαστε έτοιμοι.

Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι αυτό. Αύριο είναι μια νέα μέρα. Αν θέλουμε να είμαστε ασφαλείς και να κρατήσουμε την πρώτη θέση, πρέπει να νικήσουμε. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Ξέρουμε τι έγινε στον αγώνα με τη Λετονία, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε”.

Ο Βασίλης Καββαδάς, ο Βαγγέλης Μάντζαρης και ο Δημήτρης Αγραβάνης έκαναν δηλώσεις έπειτα από τον αγώνα:

Βασίλης Καββαδάς:

“Δεν παίξαμε καλά. Θα πρέπει να αποδώσουμε πολύ καλύτερα απέναντι στη Βουλγαρία για να νικήσουμε”.

Βαγγέλης Μάντζαρης:

“Ήταν μια πολύ κακή εμφάνιση από την πλευρά μας. Παίξαμε πολύ κακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Προσπαθήσαμε να πιέσουμε λίγο περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, να ελέγξουμε το ρυθμό, αλλά δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να μάθουμε από αυτό το παιχνίδι και να παίξουμε καλύτερα μεθαύριο, ώστε να νικήσουμε στον αγώνα με τη Βουλγαρία”.

Δημήτρης Αγραβάνης:

“Σήμερα σεβαστήκαμε πάρα πολύ τους αντιπάλους μας. Υπήρξε ένα καθοριστικό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο που χάσαμε τη συγκέντρωσή μας σε άμυνα και επίθεση. Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι, πρέπει να νικήσουμε στο επόμενο παιχνίδι. Αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε”.

Από την πλευρά τους ο προπονητής της Εθνικής Λετονίας, Ρόμπερτς Στελμάχερς και ο παίκτης, Μάρτινς Λάκσα, δήλωσαν στη συνέντευξη Τύπου:

Ρόμπερτς Στελμάχερς:

“Κατ’ αρχάς θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες που ήρθαν εδώ κάτω από δύσκολες συνθήκες για να βοηθήσουν την εθνική ομάδα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ομάδα μου και τους παίκτες μου.

Δεν ήταν εύκολο, γιατί ήρθαμε με την πλάτη στον τοίχο. Χαίρομαι πολύ που με τη νίκη αυτή κάναμε πιο περίπλοκα τα πράγματα στον όμιλό μας. Ξέρουμε πως το ματς με τη Βοσνία την Κυριακή θα είναι δύσκολο, αλλά κάναμε το πρώτο βήμα”.

Μάρτινς Λάκσα:

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και χαίρομαι που κερδίσαμε. Η ελληνική ομάδα δεν μας πρόσφερε τίποτα εύκολο, αλλά παίξαμε καλή άμυνα και δείξαμε χαρακτήρα. Θέλω να συγχαρώ και τον προπονητή μας για την πρώτη του επίσημη νίκη με την ομάδα μας”.