Τη χειρότερη εμφάνισή της στην εποχή των “παραθύρων” έκανε η Εθνική μας ομάδα στη Βοσνία, όπου ηττήθηκε με 66-77 από τη Λετονία το βράδυ της Παρασκευής (27/11).

Στον πρώτο από τους δύο αγώνες που θα δώσει στο Σεράγεβο, στα προκριματικά του Eurobasket 2022, η Εθνική μας εμφανίστηκε δίχως τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που είχε δείξει στα παράθυρα για το Παγκόσμιο του 2019, αλλά και στο πρώτο σκέλος των προκριματικών του Eurobasket 2022.

Η ήττα δεν σημαίνει δα και κάτι σοβαρό, διότι από τον όμιλό μας, προκρίνονται τρεις ομάδες στα τελικά, οπότε με μια νίκη την Κυριακή επί της Βουλγαρίας, η Ελλάδα θα πατήσει με το μισό πόδι στο επόμενο Eurobasket.

Για τη Λετονία, η νίκη ήταν βάλσαμο γιατί ερχόταν από δύο ήττες, οπότε μπήκε ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης.

Με εξαίρεση τα πρώτα εννέα λεπτά του αγώνα, όλα πήγαν στραβά για την Ελλάδα.

Το φινάλε δε της πρώτης περιόδου, ήταν ο προάγγελος όσων ακολουθήσουν, καθώς η Εθνική μας έκανε λάθος διαχείριση χρόνου και επέτρεψε το 21-14 υπέρ της να γίνει 21-20.

Στη β’ περίοδο, οι Λετονοί πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ ξανά.

Κακή κυκλοφορία, κακό μακρινό σουτ, αργές επιστροφές, πολλά χαμένα ριμπάουντ που εκμεταλλεύονταν οι Λετονοί στη δική τους επίθεση συνέθεσαν την εικόνα του αγώνα.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου αγχώθηκε, η ομοιογένεια που δεν υπήρχε μετέτρεψε την εικόνα της σε κάκιστη κι οι Λετονοί ξέφυγαν μέχρι και με 20 πόντους, 58-38 μετά από 5,5 λεπτά στην τρίτη περίοδο.

Όσα τάιμ άουτ κι αν πήρε ο προπονητής της Εθνικής μας, όσες παρεμβάσεις κι αν έκανε, απλά ήταν η κακή μας βραδιά.

Μόνο ο Δημήτρης Αγραβάνης με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη θα μπορούσαν να ξεχωρίσουν από το υπόλοιπο, άσχημο πρόσωπο που έδειξε η ομάδα, αν και σε τέτοιου είδους ήττες, δεν μπορείς να ξεχωρίσεις “διακριθέντες”.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 30-42, 50-64, 66-77